Головна » Реферати » Каталог студентських рефератів » Унікальні реферати

Рейди Нестора Махна по Полтавщині

ВСТУП

Постать Нестора Махна майже вісімдесят років привертає до себе постійну увагу науковців, публіцистів, письменників і кіномитців. “Бандитом”, “погромником”, “ватажком анархо-куркульських банд” називали його за радянських часів. Карикатурний образ Махна, створений у художній літературі і на екранах кіно, здавалося, назавжди закріпився в свідомості людей. В одному із серіалів про “батька” Махна, який нещодавно вийшов у прокат, навіть, пролунала фраза, що такі люди, як Нестор Іванович, народившись, стають у майбутньому новими Ломоносовими та Наполеонами, у залежності від тих обставин, які на них впливали. Однак, зображуючи махновщину як руйнівну анархічну силу, автори не пояснювали ні масовості цього руху, ні особистої популярності Махна серед селянства, адже в окремі періоди Громадянської війни за ним йшли тисячі і десятки тисяч людей.
Більшість істориків вважає махновщину масовим селянським рухом, який протягом трьох років охоплював значні райони України, в тому числі й Полтавщину. Абсолютна більшість антирадянських виступів тут проходила під гаслом боротьби за незалежність України, відтак періодичні, але масштабні рейди армії Махна сприяли розгортанню повстанського руху на Полтавщині проти більшовицького режиму.
Рейди Махна по Полтавщині розпочалися влітку 1920 року, коли радянська влада вдруге оголосила його поза законом через відмову у зв’язку з епідемією тифу вирушити на радянсько-польський фронт. Неодноразова поява повстанської армії Махна аж до середини 1921 року, майже повністю паралізували радянську роботу в селах Полтавщини.
Зважаючи на той факт, що сучасна історична наука займається переважно переглядом тих чи інших історичних подій і явищ, які вже були висвітлені раніше, виявляє нові аргументи і факти та намагається пояснити їх з різних точок зору. Виникає потреба ретельного дослідження й історії рідного краю. З цього випливає актуальність даної теми, адже досліджуючи історію Полтавщини, не можна оминути поглядом ті події, що відбувалися тут упродовж Громадянської війни, зокрема рейди армії Махна.
Літературна та джерельна база досліджуваної теми є досить вузькою, однак матеріалу щодо самої біографії Махна досить багато. Основними джерелами, які використав автор, є переважно спогади самого Нестора Махна і очевидця тогочасних подій на Полтавщині О.О. Несвіцького.
Достатньо інформації про життя і діяльність Нестора Івановича автор знайшов у монографіях та статтях В.М. Волковинського, А. Луценка та В. Теліцина. Також було використано праці П.А. Аршинова, В.Ф. Верстюка, К.В. Герасименка та М. Думича, в яких висвітлено махновщину як селянський повстанський рух. З монографічних праць Т. Гунчака та І. Нагаєвського автор використав відомості про зв’язки Махна із радянською владою та УНР.
Окремої уваги потребують монографії та статті В.Я. Ревегука, який безпосередньо звернувся до дослідження махновських рейдів по Полтавщині.
Об’єктом даного дослідження є рейди Повстанської армії Махна на Полтавщині. Предмет дослідження – хід та наслідки перебування махновських загонів на території Полтавщини.
З метою повного і всебічного висвітлення обраної теми, автор поставив перед собою завдання:
– дослідити біографію Нестора Івановича Махна від народження і до визнання його вождем анархії;
– з’ясувати початок і кінець рейдів армії Махна на Полтавщині;
– проаналізувати масштаби та наслідки махновських рейдів;
– висвітлити політику повстанців Махна на контрольованих ними територіях.

ВИСНОВКИ

Таким чином, важливу роль у розгортанні масового повстанського руху відіграли неодноразові рейди загонів Махна на Полтавщину. Перший з них почався 29 червня 1920 року і лише частково зачепив Костянтиноградський повіт, другий тривав протягом липня. За цей час махновці побували в Костянтиноградському, Полтавському, Зінківському і Миргородському повітах. Із середини серпня 1920 року почався третій рейд армії Махна, під час якого повстанці пройшли Миргородський, Кременчуцький, Кобеляцький і Костянтиноградський повіти.
Рейди Махна майже повністю паралізували радянську роботу в селах Полтавщини. Створені там Ради і комнезами були або розігнані, або існували лише номінально, діяли час від часу. Так, лише в Полтавському повіті під час другого рейду махновці знищили понад 200 активістів радянської влади, зокрема, продармійців, продагентів, голів волосних і сільських виконкомів, міліціонерів і голів комнезамів. І це були не поодинокі випадки, така тактика застосовувалася повстанцями там де вони з’являлися.
Прихід армії Махна на Полтавщину з одного боку сприяв зростанню тут повстанського руху, а з другого – поповнював її за рахунок місцевих загонів. Зокрема, на початку серпня 1920 року в Кременчуцькому повіті до Махна приєдналися загони отаманів Живодера, Скирди, Молчанова. Під час перебування Махна на Зіньківщині з ним установили контакт отамани Буховецький, Кундій і Л. Христовий.
Однак не слід переоцінювати довго тривалість повстанського руху, адже з настанням зими він, як правило, затухав. Його учасники, приховавши зброю, розходилися по домівках або переховувалися глухими хуторами з тим, щоб з настанням весни знову піднятися на боротьбу.
Востаннє махновці побували на Полтавщині в липні 1921 року. Вони ще залишалися боєздатною армією, але вже не мали змоги на рівних протистояти червоноармійцям, які звідусіль переслідували їх.
В ніч на 17 червня 1921 року армія Махна залишила Полтавщину і вирушила у західному напрямку. Подальша доля повстанського руху на Полтавщині опинилася в руках поодиноких загонів на чолі з місцевими отаманами. Але вони були вже не такими дієвими як раніше.
Слід відмітити ще й те, що махновські рейди зачепили на лише територію Полтавщини, це була цілеспрямована і далекоглядна стратегія з метою встановлення своїх порядків. Досі достовірно не відомо, що приваблювало широкі сільські маси у постаті Нестора Махна, його селянське походження чи проголошувані ним гасла, приналежність його до анархістської організації чи несприйняття будь-якої іншої ідеології, не підконтрольність жодній владі чи щось інше. Натомість виникає інше питання, а саме, чого не вистачало іншим вождям Громадянської війни, чому за ними не пішов простий селянський люд.
Як би там не було, але рейди Махна по Полтавщині допомогли місцевим повстанським загонам повірити у власні сили і протидіяти іншим силам, які встановлювали тут свою владу упродовж Громадянської війни.

Інформація про реферат

Повна інформація про роботу

реферат "Рейди Нестора Махна по Полтавщині" з предмету "Історія України" можна скачати безкоштовно. Теги роботи: Махна, Рейди, нестора, Полтавщині. Робота опублікована 26.11.2011 в 14:07 її автором (Сергій). З моменту опублікування роботи її переглянуто 124 та скачано 1 раз(ів). Коментарі щодо роботи залишили 0 відвідувачів. Для того, щоб оцінити роботу, натисніть на відповідну кількість зірочок

Коментар автора роботи

Сергій...

Роботу писав самостійно, детально розкрив тему в цілому, вимогливий викладач оцінив на 100 балів. Користуйтеся...
Які ще реферати можна знайти по цій темі?