Головна » 2010 » Липень » 2 » Цікаві факти про технології і механізми

Цікаві факти про технології і механізми

А чи знаєте ви, що перший ескалатор, що з'явився в Англії, був встановлений в одному з найвідоміших магазинів країні - Харродс (Harrods). Керуючий директор Харродс - Річард Барбідж, вирішив, що установка «рухомих ступенів» зможе залучити додаткових покупців. Однак, коли 16 листопада 1898 ескалатор був запущений мало хто з покупців зважився ним скористатися. Перехвилювався відвідувачів, зважилися все-таки спробувати прокататися на цьому пекельному пристрої, в кінці шляху зустрічали службовці магазину і пропонували бренді або нюхальний сіль - до того страшної представлялася поїздка.

А чи знаєте ви, що перший сейсмометр (або як тепер прийнято називати такі прилади - сейсмограф) - прилад, що дозволяв визначати початок землетрусів, був винайдений мабуть ще в 132 році китайським винахідником Занг Хенг. Як випливає з опису приладу, він являв собою чашу з мідним куполом, оточену головами драконів, в пащі кожного з яких був вкладений бронзовий кульку. Принцип роботи приладу будувався на тому, що при коливаннях земної поверхні, підвішений під куполом маятник починав розгойдуватися і вибивав кульку з пащі дракона у відкритий рот бронзової жаби, виробляючи тим самим гучний звук. Це було сигналом про початок землетрусу. При цьому, знаючи який кулька впав, можна було визначити напрямок, в якому знаходився епіцентр землетрусу.

А чи знаєте ви, що знак «@», настільки часто в наші дні зустрічався в адресах електронної пошти, зовсім не був придуманий спеціально для інтернету, як це може здаватися. Знак цей використовувався ще за часів Ренесансу - в XV-XVI століттях. В іспанському, португальською та французькою мовами цей символ означав традиційно арробу - міру ваги, що дорівнює 12-13 кг. Потім «собака» перекочувала в накладні, де його використання допомагало скорочувати запису - це був скорописна варіант англійської прийменника «at» у значенні «по». Оскільки цей знак використовувався у бухгалтерських документах він закономірно з'явився на клавіатурах перших друкарських машинок. Саме там його і вгледів Рей Томлінсон, дослідник американської компанії BBN Technology, коли займався розробкою поштової програми, що дозволяла передавати повідомлення на віддалений комп'ютер. Так знак і став символом електронної пошти.

А чи знаєте ви, що в пожежному депо міста Лівермор, штат Каліфорнія, одна з електричних лампочок працює з 1901 року. Лампочка продовжує горіти, незважаючи на те, що її основна функція - давати світло, щоб пожежники могли зібрати своє обладнання вночі, давно вже перейшла до її більш молодим колегам. Ця лампочка потужністю всього 4 Вт дає дуже тьмяне світло, приблизно як три свічки, і її майже ніколи не вимикали. Як раз в цьому і полягає секрет її довголіття-адже чим менше лампочку вимикаєш, тим довше вона працює. У 2001 році, в столітній ювілей лампочки, поруч з нею була встановлена веб-камера, яка дозволяє користувачам інтернету переконатися в тому, що лампочка до цих пір жива. Ця лампочка навіть засвітилася в одному з випусків передачі «Myth Busters»

Выбираете кондиционер современности? Предлагаем Вам кондиционеры новинки производства Lumberg. Кондиционеры классического типа Luberg уже давно вошли в лидеры продаж по Крыму, так как уже не первый год поддерживается официальная гарантия и качественный сервис. Кроме этого, Вы будете приятно удивлены отличной ценой на кондиционер.
А чи знаєте ви, що назва Jeep («Джип») походить від скороченого найменування армійського універсального автомобіля. Назва «Джип» з'явилося в роки Другої світової війни. У 1941 році армія США провела тендер на постачання легкого і надійного автомобіля. У тендері виграла компанія Willys-Overland - мабуть вирішальну роль зіграла низька ціна запропонованого цією компанією автомобіля - машина коштувала всього 738,74 долара США. Автомобілі, вироблені компанією Willys-Overland, виявилися дико універсальними: на них і поранених перевозили, і в розвідку їздили, і кулемети на них встановлювали. Як вантажівок та автомобілів для офіцерів їх теж можна було використовувати. Мабуть в зв'язку з цим у інтендантської документації машини скорочено називалися GP - від General Purpose - загальне призначення. Поступово, як це трапилося з багатьма брендами, назва конкретної моделі автомобіля, а в даному випадку навіть «прізвисько», стало позначати цілий клас машин.

А чи знаєте ви, що, як і багато геніальні винаходи, чайний пакетик був придуманий випадково. Чайний магнат Томас Салліван зовсім не намагався винайти якусь нову технологію заварювання чаю, він просто мав намір скоротити витрати: в 1904 році він вирішив, що зможе заощадити великі гроші, якщо буде відправляти зразки чаю потенційним покупцям не в жерстяних банках або коробках, як це було прийнято, а в більш дрібній упаковці. В якості такої упаковки Салліван вибрав маленькі шовкові мішечки, зшиті вручну, в які поміщалися невеликі порції чаю.

Всі інші кроки на шляху до нової технології зробили потенційні покупці Саллівана: вони подумали, що їм представили нову кращу технологію настоювання чаю, і стали замовляти більше таких індивідуальних мішечків. У міру зростання популярності пакетики почали шити з марлі, а потім і зовсім перейшли на папір. Чайний пакетик в його сучасному вигляді був випущений на ринок Адольфом Рамбольдом в 1929 році.

А чи знаєте ви, що за легендою машина «Перемога» отримала свою назву із-за одного іронічного висловлювання Сталіна. Спочатку назвою проектованої машини було «Родина». Дізнавшись про це, Сталін запитав: «Ну і почім у нас буде Батьківщина?». Назва швиденько замінили на «Перемогу».

До речі, кузов «Перемоги» був вперше спроектований повністю в СРСР (почали проектувати у 1943 році) - до цього таку важливу справу довіряли іноземним фірмам, переважно американським. Крім того, в цій машині вперше в СРСР автолюбителі змогли насолодитися електричними покажчиками поворотів, обдувом лобового скла та опаленням салону. До цього замість поворотників водії користувалися руками, а салон опалювали невеликими жаровнями.

А чи знаєте ви, що в 1998 році були придумані диво-колготки - з трьома ногами. І це зовсім не чорнобильська модель. Винахідники цілком резонно розсудили, що не кожна дівчина носить із собою в сумочці запасну пару колготок на випадок, якщо порветься та, яка зараз на ній, і запропонували свій варіант вирішення проблеми. Дві ноги дівчина засовує у дві «ноги» колготок, а решту «ногу» колготок вона акуратненько складає в спеціальна кишенька.

А чи знаєте ви, що ідея поєднати рушницю та холодну зброю прийшла в голову одному винахіднику, що мешкають неподалік від міста Байона на південно-заході Франції, приблизно в 1640 році. Рушниця було винайдено у XV столітті, однак в бою солдат міг або стріляти з рушниці, або рубати ворога мечем (або іншим холодною зброєю). Не дуже зручно. Наш винахідник подумав, що після того, як рушницю вистрілила, в його дуло можна вставити короткий меч з ручкою циліндричної форми. Після цього рушницю можна було негайно використати як холодна зброя. Ім'я винахідника, проте, відійшла у небуття. У багатьох мовах залишилося тільки місце винаходи, а новий вид зброї отримав назву «байонет» (в російській це пристосування називається «багнет» - від німецького Stick).

А чи знаєте ви, що в 1880-х роках винахідник Томас Едісон щосили користувався технологіями «чорного піару». У ті часи він працював над системами електрифікації американських міст, проте не міг передати постійний струм далі декількох кварталів. У той же час його конкурент Джордж Вестінгауз домігся набагато більших успіхів, використовуючи змінний струм, однак Едісон всіляко перешкоджав його поширенню, називаючи його струмом-вбивцею. Щоб зганьбити конкурента в очах громадськості, Едісон проводив публічні досліди з умертвіння тварин змінним струмом, наочним чином демонструючи всю шкідливість винаходи Вестінгауз.

А чи знаєте ви, що про цвяхи людям відомо вже щось близько п'яти тисячоліть. Так, у стародавньому місті Ур в Месопотамії (близько 3000 років до н.е.) цвяхи вже застосовувалися для скріплення листового матеріалу. Спочатку цвяхи робили з шипів рослин, деревини твердих порід дерева, і навіть з кісток риб. До XVI століття цвяхи виготовляли вручну: робочий брав залізний прут, розпалює його, відтягував на ковадлі, потім відтинав від прута невеликий шматочок, загострював на одному кінці, а на іншому залишав потовщення для капелюшки. Потім заготовку вставляли в спеціальну гвоздильні, де ударом молота і формували капелюшок. Процес дуже трудомісткий, тому до 1741 в Англії на виробництві цвяхів було зайнято близько 60 000 працівників.

Першу машину для виробництва цвяхів винайшов американець Ізікіель Рід в кінці XVIII століття. А в 1851 році Адольф Браун з Нью-Йорка придумав машину для виготовлення дротяних цвяхів, і з тих пір виробництво цвяхів стало дешевим.

А чи знаєте ви, що при зборі трюфелів в основному використовуються не свині, як прийнято вважати, а собаки. Пов'язано це з тим, що порушені запахом грибів, схожим за складом зі свинячими феромони, парнокопитні - якщо їх вчасно не зупинити (а зупинити їх ой як важко), безсовісно зжирають знайдені гриби. З собаками все набагато простіше: на трюфелі їх натаскувати так само, як на дичину, в загальному-то самі трюфелі їх не цікавлять, їм важливіше корм, який вони отримують в нагороду за принесену здобич.

А чи знаєте Ви, що появою колеса огляду ми зобов'язані Густава Ейфеля, так як американець Джордж Ферріс, винаходячи колесо огляду, намагався перевершити саме Ейфеля з його вежею. Атракціон був вперше встановлений в 1893 році в Чикаго. Діаметр колеса (75 м) був значним навіть за сучасними мірками. До ободу кріпилися 36 кабін на 20 сидячих і 40 стоячих місць. Усього колесо вміщало 2 160 осіб. У рух атракціон приводили дві парові машини потужністю 1 000 кінських сил кожна. Сьогодні колесо огляду по всьому світу називають «колесом Ферріса». Цей атракціон - вічне полі бою мисливців за рекордами.

А чи знаєте Ви, що протягом багатьох століть британське гірське законодавство в обов'язковому порядку наказувало тримати в шахтах канарок для виявлення газу. Цих крихітних пташок використовували в такій ролі до 1986 року, а відповідна стаття залишалася в правилах безпеки для гірських робіт аж до 1995 року.
Суть даної вимоги полягала в тому, що токсичні гази на кшталт чадного і метану вбивали птахів раніше, ніж їх концентрація могла становити небезпеку для життя гірників. Перевага була віддана канаркам тому, що вони багато співають, так що настала тишу, коли птах замовкає, можна помітити практично відразу.

А чи знаєте Ви, що парову машину винайшов Херон з Єгипту (іноді його ще називають Херон (Герон) Олександрійський) - причому років за 1600 до машини Томаса Ньюкомен 1711 року. Херон жив в Олександрії приблизно в 62 році н.е. і більше відомий як математик і геометр. Він також був великим вигадником і винахідником, і саме його aleopile, або «вітрової куля», став першою робочої паровою машиною.
Використовуючи той же принцип, що й у сучасного реактивного двигуна, спонукуваний пором металеву кулю розкручувався до 1500 об / хв. На жаль (для Херона), ніхто не розгледів практичної користі винаходи, і тому його вважають не більш ніж цікавою примхою.