Головна » 2010 » Липень » 2 » Спростування наукових міфів

Спростування наукових міфів

Американський журнал "Жива наука" опублікував думку вчених про найбільш популярних "вчених" міфах. Сеанс викриття показав, що більша частина міфів - саме міфи, тобто помилки. Але деякі виявилися більш живучими і витримали перевірку скальпелем, лінійкою, градусником і хронометром. Міф N 1. У космосі немає гравітації

Дуже дивний міф, який міг виникнути тільки серед самих простодушних громадян - до речі, журнал не вказує, в яких країнах і суспільствах виник цей міф про те, що в космосі немає гравітації. Чому ж тоді Земля не відлітає від Сонця, а Місяць - від Землі? Мабуть, міф виник через спостережень невагомості усередині космічних апаратів, але насправді і космонавти, і всі предмети в цих апаратах справно падають на Землю. Але летять навколо планети в горизонтальному напрямку, і це падіння непомітно.

За відомою формулою сила тяжіння дійсно помітно зменшується з відстанню, але ніколи не зникає. Ось приклад: деякі малі планети обертаються навколо Сонця і нікуди від нього не можуть полетіти, хоча знаходяться на відстані, в сотні разів більшій, ніж Земля.

Міф N 2. Наш мозок працює на 5%

Каждый год ездите отдыхать в Крым в одно и то же место? Задумывались ли Вы над тем, что по всему Крыму есть гораздо лучшие места? На crimea-tourism.com Вы найдете именно такие места с их подробным описанием. А вот отзыв отдыхающего, поехавшего в этом году снова в Крым: "Отдых в Крыму" - как новая жизнь.
Хтось колись десь придумав і написав, що ми використовуємо свій мозок чи то на 5, чи то на 10%. По-перше, незрозуміло, на 5% чого? Маси? Або обсягу? Що це невірно, відомо ще з позаминулого століття, коли лікарі описали десятки випадків катастрофічного пошкодження мозку, при якому, однак, наш "орган думки" функціонував абсолютно нормально. Останній випадок спостерігався нещодавно в Індії, коли в лікарню прийшов (!) Пацієнт, підтримуючи рукою сталевий брухт, пронизали його голову наскрізь. Лом витягли, дірки залатали, а на наступний день наш індус вже справно стояв біля прилавка і продавав спеції. Нітрохи не подурнів і торгувався, як і раніше.

По-друге, цей міф був спростований і експериментально, методом магнітно-резонансної томографії. Знімки показують, що в момент вирішення завдання (наприклад, про вовка, козу і капусту) задіяні практично всі ділянки головного мозку.

Міф N 3. Жувальна гумка засмічує шлунок

Намертво чіпля до одягу і меблів жувальна гумка послужила підставою для міфу про її обов'язком переварюванні в шлунку людини - аж сім років. Дивно, що розповсюджувачі міфу не подумали про те, як можна виміряти цей дивний проміжок часу. Помітити, чи що, ту першу гумку чим-небудь? А чим? А інші гумки ці сім років не жувати? І хоча вчені з "Живий науки" стверджують, що гумка перетравлюється елементарно за кілька днів, ми вважаємо, що все ще простіше. Навіщо переварювати? Вона, будучи розміру невеликого, сама вийде відомим шляхом.

Міф N 4. Життя після смерті

Мова про посмертне зростанні волосся і нігтів, жах просто якийсь. Причому нібито є свідчення очевидців. Наприклад, коли розкрили могилу Миколи Гоголя на кладовищі Даниловському, у письменника-містика виявилися дуже довгі нігті на руках і ногах, а також сильно відросло волосся. Втім, тут же виник міф і про те, що Гоголя поховали живим, чого він, до речі, дуже боявся. Проте ні передчасного поховання, ні посмертного росту волосся і нігтів не було. Усе пояснюється досить просто - після фізичного згасання організму відбувається і його усихання, так що волосся і нігті просто здаються довшими. А у випадку з Гоголем до того ж вони були досить довгими і за життя.

Міф N 5. Можна втекти від дощу

Склався міф, що якщо бігти під дощем, то менше промокнеш. Щось на кшталт того, що краплі дощу не встигнуть на тебе потрапити. Нісенітниця, зрозуміло, - просто біжить швидше добереться до укриття і менше намокне через менший часу перебування під дощем. Так що цей міф у певному сенсі - правда. Забавно, що при деяких умовах - куті падіння крапель, їх величиною і щільності потоку - при бігу можна навіть більше намокнути, ніж при ходьбі за такий же час!

Міф N 6. Позіхання заразлива

А ось і не міф. Подражнюючий ефект зберігся у хомо сапієнс від його давнього предка. А оскільки цей предок став родоначальником не тільки людини, але і людиноподібних мавп, то й сучасні мавпи починають хором позіхати, коли позіхає хоча б один з членів племені. Вчені вважають навіть, що мавпи передражнює один одного. А у нас швидше спрацьовує все ж таки Подражнюючий ефект.

Міф N 7. Булочки з маком - наркотик

У макових зернах на булочці дійсно міститься опій. Це вже не міф, але й не зовсім правда - в тому сенсі, що хімічний аналіз в крові з'їла пару булок безсумнівно виявить опіати, але їх кількість буде таке, що наркотичного ефекту не буде ні в якому разі. А от якщо нашкребти маку з десятка булочок ... Може, що-небудь і відчується.

Міф N 8. Думки про секс

Нібито чоловік думає про секс через кожні сім секунд. Навіть і спростовувати не потрібно, адже перевірити цю дурницю ніяк неможливо. Автор цієї статті, наприклад, не думав про цю справу вже скоро годину, оскільки в цей час статтю писав.

Міф N 9. Вбивча сила тяжіння

Якщо кинути монетку з хмарочоса, то вона здатна вбити вашого ворога. Нічого подібного, монету буде мотати вітер, з-за парусності їй буде чинити опір повітря і, зрештою, вона швидше за все впаде далеко не з тією силою. Журнал "Жива наука" рекомендує скористатися цеглою, причому хмарочос навіть і не потрібен, достатньо трьох-чотирьох поверхів.

Міф N 10. Що впало, а що ні

Швидко піднята річ (журнал говорить про п'ять секундах після падіння) не вважається впала. Але вчені нагадують, що бактерії з підлоги накидаються на бутерброд або шматок торта відразу ж, у перші частки секунди. І в результаті вірить в цей міф поїдає цілу колонію патогенних мікроорганізмів. Але ми-то з вами,, знаємо, що все це нісенітниця і нічого страшного, треба тільки швидко піднімати. А лінгвістична принадність конструкції "Швидко піднята річ не вважається впала" підтверджує, що ми маємо справу не з міфом, а з істиною.