Обертання Землі навколо своєї осі.
Чому буває день та ніч
Уявіть, що ви — вчені, які досліджують космос. Вам прийшло завдання з космічного центру зобразити Землю і Сонце, але при цьому обов’язково вказати, на якій частині земної кулі буде день, а на якій — ніч. Допоможіть космічному центру. Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні — піднімається вище, а ввечері заходить за лінію горизонту… Читати ще >
Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Обертання Землі навколо своєї осі. Чому буває день та ніч.
.
.
Мета. Засвоєння учнями знань про причини зміни дня і ночі на земній кулі; розуміння суті явища зміни дня і ночі; виховувати спостережливість, кмітливість, наполегливість, охайність в користуванні підручником і зошитом, розвивати пізнавальний інтерес до навчання.
Обладнання: фізична карта України, глобус, м’яч, електролампа на підставці (або прилад — телурій), конверт із завданнями.
Хід уроку.
І. Підсумок фенологічних спостережень.
— Який сьогодні стан неба?
— Чи світить сонце?
Хто з вас помітив, чи с вітер? Який він?
— Які зміни відбулись в природі?
— Як змінилася праця людей восени?
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування за питаннями.
2. Індивідуальне опитування. 11.
— Розповісти про Україну, Київ.
— Або за картками оперативного контролю: К.-8, ст. 18−19.
III. Актуалізація опорних знань.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати дуже цікаву тему. На цю тему ви задавали багато питань. І саме сьогодні на них ви почуєте відповіді.
— У мене в руках є конверт, в якому знаходяться дві загадки, які допоможуть вам визначити, яка тема нашого заняття.
²Жовта паляниця над дахом повисла. (Сонце).
²На чорному полі срібний пастух золоті вівці пасе. (Місяць і зорі).
²Чорна корова всіх поборола, а білий віл па ноги усіх звів. (День і ніч).
— Ми вивчатимемо обертання Землі навколо своєї осі та чому буває день і ніч.
IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів зі змінами дня і ночі.
— Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби. Коли висота сонця найбільша?
— В якому місяці Сонце опівдні стоїть над горизонтом найвище? ^ Найнижче? Чому?
— Яка тривалість дня і ночі у нашій місцевості?
— Пригадайте, коли тривалість дня і _ ночі однакова?
— Чи знаєте ви, як люди в давнину визначали день і ніч?
— Здавна люди, спостерігаючи за Сонцем, помітили, що вранці воно сходить із-за лінії горизонту; опівдні — піднімається вище, а ввечері заходить за лінію горизонту. Вони вважали, що Сонце рухається навколо Землі, тому буває день і ніч.
— Але це не так. Наша Земля обертається навколо своєї осі.
Вісь — це уявна лінія, що проходить через центр земноїкулі та Північний і Південний полюси. Земля обертається із заходу на схід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. І це обертання дає основну одиницю часу — добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини — день і ніч.
Земля здійснює повний оберт навколо осі за 24 год. Цей час називається добою.
2. Практична робота з глобусом та м’ячем.
— Діти, уважно подивіться на глобус. Як ви вважаєте, де знаходиться вісь земної кулі?
— Земля обертається навколо своєї осі, але потрібно зазначити, що ця вісь є уявною лінією, тобто насправді не існує.
— Що я роблю з м’ячем?
— Чи є в м’яча вісь?
— Я обертаю м’яч навколо його уявної осі. Так само і обертається земна куля.
3. Фізкультхвилинка.
4. Пояснення зміни дня і ночі.
Дослід з електролампою.
— Припустимо, що лампа — це наше «уявне» сонце. Простежте, як буде освітлюватись поверхня прямої площини.
— А зараз змінимо наш дослід. Замість прямої площини ми візьмемо глобус — нашу Землю.
Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля.
(Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний — в тіні).
— То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі?
— Той бік, що був у тіні, стає освітленим, й освітлений — в тіні.
— Отже, обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Такий повний оберт земна куля робить за 24 години, тобто за добу.
— Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких — ніч. Чому ви так думаєте? ,.
— Дайте відповідь ще на одне питання: доба триває 24 години. Чим |.
це пояснюється?
V. Осмислення учнями знань.
Робота з підручником.
Читати статтю «Чому буває день і піч» .
2. Дати відповіді на питання.
Що таке вісь?
Де вона знаходиться?
— Яка причина зміни дня і ночі?
— Чи обертається навколо осі Північний і Південний полюси?
3. Робота в зошитах з друкованою основою, с. 30.
— Уявіть, що ви — вчені, які досліджують космос. Вам прийшло завдання з космічного центру зобразити Землю і Сонце, але при цьому обов’язково вказати, на якій частині земної кулі буде день, а на якій — ніч. Допоможіть космічному центру.
Сонце Земля.
4. Розгадування кросворда.
— Діти, погляньте, в конверті с ще одне завдання, яке нам надіслали з космічного центру. Це — кросворд. Нам потрібно дати відповіді на запитання і ми зможемо відгадати зашифроване в цьому кросворді слово.
Запитання до кросворда.
1. — 2. Срібне показалось, золоте сховалось. (Місяць, Сонце).
3. На якій планеті ми живемо? (Земля.).
4. Зменшена модель Землі. (Глобус.).
5. Як називається час, за який Земля робить повний оберт навколо своєї осі? (Доба.).
6. Уявна лінія, яка проходить через центр Землі. (Вісь.).
— То ж яке слово записане у виділеному рядку? — МОЛОДЦІ!
VI. Узагальнення та систематизація знань учнів.
— Діти, що ви дізнались нового на сьогоднішньому уроці?
— Яка причина зміни дня і ночі?
— Скільки триває доба?
— На сьогоднішньому уроці ми ознайомились з таким явищем, як зміна дня і ночі.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю в підручнику «Чому буває день і ніч?» .
Дати відповіді на запитання в кінці тексту.
Придумати цікаві ребуси чи загадки з вивченої теми.
..
_.
.