Допомога у написанні освітніх робіт...
Допоможемо швидко та з гарантією якості!

Розробка методичних матеріалів із застосуванням тестового контролю

РефератДопомога в написанніДізнатися вартістьмоєї роботи

Він отримує картку консультанта, в якій узагальнює роботу учнів групи на різних етапах уроку. Консультантом можна призначити учня, який продемонстрував гарне знання матеріалу під час експрес-контролю протягом вивчення теми. Ферум (ІІ) оксид можна відновити за допомогою карбон (ІІ) оксиду до заліза. Ця реакція супроводжується виділенням 1318 кДж теплоти при відновленні 1 моль оксиду. Складіть… Читати ще >

Розробка методичних матеріалів із застосуванням тестового контролю (реферат, курсова, диплом, контрольна)

Тема. Урок узагальнення знань з теми «Хімічні реакції».

Мета: узагальнити та систематизувати знання з теми «Хімічні реакції»; закріпити вміння та навички щодо складання рівнянь окисно-відновних реакцій і використання методу електронного балансу, складання термохімічних рівнянь, класифікації хімічних реакцій за різними ознаками, розв’язування задач за рівняннями хімічних реакцій; планувати та організовувати власну навчальну діяльність.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг металів.

Базові поняття та терміни: хімічні реакції, реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну; окиснення, відновлення, окисно-відновні реакції, окисник, відновник, екзота ендотермічні реакції, тепловий ефект хімічних реакцій, термохімічні рівняння, швидкість хімічних реакцій, каталізатори, оборотні реакції, типи хімічних реакцій.

Тип уроку: урок узагальнення та корекції знань.

Методи навчання: словесні, інтерактивні, репродуктивні, частково пошукові, практичні, методи контролю та корекції.

Хід уроку.

I. Організаційний етап.

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, налаштування їх на робочий лад.

Оголошується тема уроку, його мета та план.

Клас об'єднується в гетерогенні групи по 4−5 учнів. У кожній групі має бути учень-консультант, який стає відповідальним за роботу групи.

Він отримує картку консультанта, в якій узагальнює роботу учнів групи на різних етапах уроку. Консультантом можна призначити учня, який продемонстрував гарне знання матеріалу під час експрес-контролю протягом вивчення теми.

II. Актуалізація опорних знань.

Робота в групах.

Теоретичний залік проводиться в групах. Роздруковані запитання надаються кожній групі. Учні по черзі відповідають на п’ять запитань. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал. Консультант оцінює відповіді й заносить кількість балів кожного учня в картку. Вчителеві необхідно слідкувати за правильністю оцінювання відповідей у групах.

Приклади запитань.

  • 1. Назвіть ознаки, за якими можна класифікувати хімічні процеси.
  • 2. На які типи поділяють хімічні реакції за цими ознаками?
  • 3. Дайте визначення реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну.
  • 4. У чому відмінність окисно-відновних реакцій?
  • 5. Які речовини називаються окисниками? відновниками?
  • 6. Який процес називається окисненням? відновленням?
  • 7. У якому ступені окиснення елементи можуть виявляти властивості:
    • а) тільки окисні; б) тільки відновні; в) і окисні, і відновні?
  • 8. Які речовини можуть виявляти властивості: а) відновників; б) окисників?
  • 9. Чому фтор і кисень у хімічних реакціях зазвичай є окисниками? Чи існують ще які-небудь прості речовини, що були б тільки окисниками чи тільки відновниками?
  • 10. Як визначити, чи належить реакція до окисно-відновних?
  • 11. Дайте визначення поняттю «тепловий ефект реакції».
  • 12. Які реакції називаються ендотермічними? екзотермічними?
  • 13. Як позначається тепловий ефект? У яких одиницях він вимірюється?
  • 14. Як за значенням теплового ефекту визначити приналежність хімічної реакції до екзотермічної чи ендотермічної?
  • 15. Які рівняння реакцій називають термохімічними?
  • 16. Дайте визначення поняттю «швидкість хімічної реакції».
  • 17. Назвіть чинники, від яких залежить швидкість хімічної реакції.

ІII. Узагальнення та закріплення знань.

Учням пропонується перелік різнорівневих завдань з різних модулів теми. Учні обирають завдання з кожного модуля, розв’язують їх, допомагаючи одне одному. Консультант занотовує в картку бали за виконання завдань. Учитель слідкує за роботою груп, консультує, допомагає, перевіряє окремі роботи. Консультант виставляє додаткові бали (від 1 до 2) учням, які допомагали іншим учням у групі під час розв’язування задач.

Біля дошки можна організувати виконання найбільш типових завдань, подібних до тих, що наведені в переліку завдань для груп. У кінці роботи здійснюється загальне обговорення в класі особливостей виконання завдань запропонованих типів.

Наводимо приклади завдань.

Модуль «Окисно-відновні реакції».

І рівень (за кожне завдання дається 1 бал).

  • 1. У наведених рівняннях реакцій укажіть окисник і відновник:
    • а) HCl + Al > AlCl3 + H2;
    • б) N2 + H2 > NH3;
    • в) Na + H2O > NaOH + H2,
    • г) Ca + O2 > CaO.
  • 2. Закінчіть напівреакції, укажіть процеси окиснення та відновлення.
  • а) H20________2H+;
  • б) Ca0________> Ca+2;
  • и) Mn+2________> Mn+7;
  • г) S+6________> S-2;
  • д) N-3_______> N+5;
  • е) O2 _______> 2O-2.

ІІ рівень (за кожне завдання дається 2 бали.).

  • 3. Укажіть, який із наведених нижче процесів є окисно-відновним. Замість електронних формул підставте символи відповідних елементів і визначте їхні ступені окиснення.
  • а) 2e8e8e1e >2e8e8e; в) 2e8e3e >2e8e;
  • б) 2e8e6e >2e8e8e; г) 2e8e18e6e >2e8e18e8e .
  • 4. Складіть електронний баланс і укажіть тип таких реакцій:
    • а) HCl + Zn > ZnCl2 + H2;
    • б) Fe2O3 + H2 > Fe + H2O;
    • в) N2 + H2 > NH3;
    • г) Cu (NO3)2 > Cu + NO2 + O2.

ІІІ рівень (за кожне завдання дається 3 бали).

  • 5. Доберіть коефіцієнти в рівняннях реакцій методом електронного балансу.
  • а) CuS + HNO3(конц.) > Cu (NO3)2 + SO2 + NO + H2O;
  • б) FeCl3 + KI > FeCl2 + I2 + KCl;
  • в) H2O2 + KMnO4 + H2SO4 > O2 + K2SO4 + MnSO4 + H2O;
  • г) P + HNO3(конц.) + H2O > H3PO4 + NO.
  • 6. Укажіть, яке з наведених рівнянь відповідає хімічній реакції, що реально відбувається.
  • а) 2H2SO4 + 4H2S = 6H2O + SO2 + 5S;
  • б) 4H2SO4 + 2H2S = 6H2O + 5SO2 + S;
  • в) H2SO4 + H2S = 2H2O + SO2 + S.
  • 7. Закінчіть рівняння реакцій і складіть для них електронний баланс.
  • а) KMnO4 + FeSO4 + H2SO4 >
  • б) K2Cr2O7 + HCl >
  • в) H2S + K2Cr2O7 + H2SO4 >

Модуль «Швидкість хімічних реакцій».

І рівень (за кожне завдання дається 1 бал).

  • 8. Як зміниться швидкість хімічної реакції між двома газуватими речовинами:
    • а) при збільшенні концентрації; б) збільшенні тиску;
    • в) збільшенні об'єму?
  • 9. Як зміниться швидкість хімічної реакції між двома розчинами:
    • а) при збільшенні концентрації; б) збільшенні температури?
  • 10. Як зміниться швидкість реакції

N2(г.) + 3H2(г.) = 2NH3(г.).

при збільшенні концентрації азоту?

ІІ рівень (за кожне завдання дається 3 бали).

  • 11. У скільки разів збільшиться швидкість хімічної реакцій при підвищенні температури від 15 до 45 °C, якщо температурний коефіцієнт дорівнює 3?
  • 12. За температури 50 °C швидкість хімічної реакції дорівнює 0,025 (моль/л хв.).

Побудуйте графік залежності швидкості реакції від температури, якщо при збільшенні температури на кожні 10 °C швидкість реакції збільшується в 3 рази.

Модуль «Тепловий ефект хімічних реакцій».

І рівень (за кожне завдання дається 1 бал).

  • 13. Які з наведених реакцій є екзотермічними, а які — ендотермічними?
  • а) S (тв.) + O2(г.) > SO2(г.) + 297 кДж ;
  • б) Fe2O3(тв.) + 3H2(г.) > 2Fe (тв.) + 3H2O (г.) — 89,6 кДж;
  • в) 2H2(г.) + O2(г.) > 2H2O (р.) + 286 кДж;
  • г) C (тв.) + H2O (р.) > CO (г.) + H2(г.) — 131,4 кДж.
  • 14. Укажіть ендотермічні реакції розкладу та сполучення.
  • а) H2(г.) + ½O2(г.) > H2O (г.) + 241,8 кДж;
  • б) N2(г.) + O2(г.) > 2NO (г.) — 180,8 кДж;
  • в) ½H2(г.) + ½Cl2(г.) > HCl (г.) + 92,8 кДж;
  • г) HgO (тв.) > Hg (р.) + ½O2(г.) — 181,17 кДж.

ІІ рівень (за кожне завдання дається 2 бали).

  • 15. При згорянні фосфору кількістю 1 моль утворюється 746 кДж теплоти. Запишіть термохімічне рівняння реакції.
  • 16. При розкладанні йодоводню кількістю 1 моль виділяється 26 кДж теплоти. Запишіть термохімічне рівняння реакції.
  • 17. Для розкладання кальцій карбонату кількістю 5 моль необхідно витратити 785 кДж теплоти. Запишіть термохімічне рівняння реакції.
  • 18. Ферум (ІІ) оксид можна відновити за допомогою карбон (ІІ) оксиду до заліза. Ця реакція супроводжується виділенням 1318 кДж теплоти при відновленні 1 моль оксиду. Складіть рівняння термохімічної реакції за цими даними.

ІІІ рівень (за кожне завдання дається 3 бали).

Задачі цього типу розв’язуються як додаткові на розсуд учителя та за бажанням учнів.

  • 19. Обчисліть кількість теплоти, що поглинається при взаємодії водню об'ємом 5,6 л (н. у.) з йодом, якщо тепловий ефект реакції дорівнює - 50,8 кДж.
  • 20. При згорянні вугілля кількістю 1 моль утворюється 393,5 кДж теплоти. Обчисліть кількість теплоти, що утворюється при згорянні вугілля масою 700 г, якщо масова частка Карбону у вугіллі — 95%.
  • 21. Обчисліть кількість теплоти, що утворюється при горінні 1 м³ генераторного газу складом: CO — 26%, N2 — 70%, CO2 — 4%. Тепловий ефект реакції

CO + ½O2 = CO2.

дорівнює 284 кДж.

Модуль «Типи хімічних реакцій».

І рівень (за кожне завдання дається 2 бали).

  • 22. Назвіть типи реакцій за рівняннями, що наведені в завданні 8, за всіма відомими вам класифікаційними ознаками.
  • 23. Наведені хімічні реакції класифікуйте за всіма класифікаційними ознаками:
    • а) 4NO2 + O2 + 2H2O > 4HNO3 + Q;
    • б) C2H4(г.) + H2(г.) C2H6(г.) + Q;
    • в) 2Al + Fe2O3 > Al2O3 + 2Fe + Q;
    • г) CaCO3(кр.) > CaO (кр.) + CO2(г.) — Q.

ІІ рівень (за кожне завдання дається 3 бали).

  • 24. Допишіть рівняння хімічних реакцій.
  • 1. __________ = 2KOH + H2 + Q;
  • 2. __________ = 2HI — Q;
  • а) Виберіть рівняння ендотермічних реакцій.
  • б) Виберіть рівняння екзотермічних реакцій.
  • в) Виберіть рівняння реакції, що відповідає такій характеристиці: реакція розкладу, ендотермічна, без участі каталізатора, без зміни ступеня окиснення.
  • г) Виберіть рівняння реакції, що відповідає такій характеристиці: реакція розкладу, ендотермічна, без участі каталізатора, оборотна, окисно-відновна.
  • д) Знайдіть рівняння реакції обміну, яка відбувається до кінця з утворенням осаду.
  • е) Виберіть рівняння реакцій заміщення.

є) Знайдіть рівняння оборотної каталітичної реакції сполучення.

25. Напишіть рівняння і назвіть тип реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення:

Al > Al2O3 > AlCl3 > Al (OH)3 > Al2(SO4)3.

Для окисно-відновних реакцій складіть електронний баланс, а для реакцій йонного обміну запишіть рівняння в йонному вигляді.

Зошити або аркуші з самостійною роботою здаються на перевірку вчителю.

ІV. Домашнє завдання.

  • 1. Виконати завдання за підручником.
  • 2. Підготуватися до тематичної атестації.

V. Підбиття підсумків уроку.

Учні здійснюють самооцінку своєї діяльності на уроці за 5-бальною шкалою. Консультанти підбивають підсумки роботи в групах, оцінюють діяльність окремих учнів і групи взагалі.

Учитель підбиває підсумки вивчення теми.

Самостійна робота у тестовій формі до уроку узагальнення та систематизації знань з теми «Хімічні реакції» у 9 класі.

Робота розрахована на 20 хв. уроку.

І рівень. (Завдання з вибором 1 правильної відповіді).

1. Складіть рівняння хімічної реакції між калій бромідом і арґентум нітратом. Укажіть речовину, яка визначає ознаку реакції.

А калій бромід;

Б аргентум нітрат;

В аргентум бромід;

Г калій нітрат.

2. Визначте ступінь окиснення Брому на початку реакції.

А +2;

Б -1;

В +1;

Г 0.

3. Визначте тип цієї реакції.

А каталітична;

Б окисно-відновна реакція;

В реакція обміну;

Г ендотермічна.

ІІ рівень. (Завдання на встановлення відповідності).

4. Встановіть відповідність між типом хімічної реакції та ознакою, за якою їх класифікують.

Тип реакцій.

a. Окисно-відновні;

b. Екзо-, Ендотермічні;

c. Каталітичні;

d. Оборотні;

e. Заміщення, розкладу, сполучення, обміну.

Ознаки реакцій.

  • 1) Зміна числа реагентів і продуктів реакції.
  • 2) Зміна ступенів окиснення елементів.
  • 3) Виділення або поглинання енергії.
  • 4) Відбуваються в одному напрямі, або в двох протилежних напрямах.
  • 5) Наявність каталізатора.

ІІІ рівень. (Завдання на встановлення послідовності).

5. Установіть послідовність сполук за збільшенням ступеня окиснення Хлору.

А HCl.

Б KClO3.

B HClO.

Г Cl2.

IV рівень. (відкрита форма завдання).

6. Використовуючи метод електронного балансу, складіть рівняння хімічної реакції між алюмінієм і хлоридною кислотою. У відповіді зазначте коефіцієнт перед формулою сполуки — окисника.

Показати весь текст
Заповнити форму поточною роботою