Квітка.
Будова і різноманітність квіток.
Квітки в міфах і легендах (урок)
Чорнобривцями у Мексиці прикрашають житло. В Африці — чудовий засіб проти мух, а ще використовують індіанці висушені чорнобривці як паливо. Ефірна олія цих рослин, застосовується для виготовлення одеколону «Місячний камінь» і парфуми «Ніжність». А Грузії чорнобривці додають до страв як приправу, тому, що крім аромату, вони містять вітаміни А.В.С, А в нас, на Україні, називають чорнобривці… Читати ще >
Квітка. Будова і різноманітність квіток. Квітки в міфах і легендах (урок) (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Квітка. Будова і різноманітність квіток. Квітки в міфах і легендах (урок) Лабораторна робота. Будова і різноманітність квіток.
Мета: сформувати в учнів поняття про будову та різноманітність квітокпродовжити формування самостійності учнів у навчанні, здатності до самоаналізуумінні працювати в групах, з роздавальним матеріалом, порівнювати, роботи висновкипрацювати з додатковою літературою, роботи цікаві доповіді, застосовувати отримані знання на практиціпрацювати на уроці творчо, з натхненнямрозвивати інтерес до вивчення ботанікивиховувати бережливе ставлення до флори України, формувати культуру поведінки в природі.
Гасло: Стривай! Не рви!
Квіти — це природи діти.
Дивись, як розпустились пелюстки Повинні вміти розуміти, Що їх потрібно берегти.
Китайська мудрість: Скажи мені, і я забуду Покази мені, і я запам’ятаю Дай можливість діяти, і я навчуся!
Обладнання: таблиця «Квітка», модель квітки, гербарії, малюнки, живі квіти, опорні конспекти, зошити Лабораторні роботи 7 клас, кросворд «Квітник», листівки «Квіти», «Квіти-годинники», «Лікарські рослини», «Зелена аптека».
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
а) індивідуально. З пропонованих малюнків, гербарію вибрати ті, які підтверджують вегетативне розмноження рослин. Розказати;
б) мозковий штурм.
1. Здатність живих організмів відтворювати особистість того ж виду називається розмноженням.
2. Передача основних ознак материнського організму новому поколінню особин процес розмноження.
3. Два типи розмноження статеве і нестатеве.
4. У розмноженні, в якому бере участь тільки один організм, який віддає на утворення наступного покоління одну клітину, групу клітин або частину — це нестатеве розмноження.
5. Форми нестатевого розмноження — вегетативне розмноження рослин.
6. Розмноження рослин частинами тіла або вегетативними органами називають вегетативним розмноженням рослин.
7. Здатність організму відновлювати втрачені органи називається регенерацією.
8. Способи вегетативного розмноження рослин: кореневищами (конвалія) бульбами (картопля) Штучне розмноження рослин.
-.кореневі листкові живці.
-.щеплення.
-.окулірування.
-.копулювання.
-.щеплення вприклад або врозщіп.
в) Пін-понг. Органи рослин.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
У мене в руках квіткова рослина. Вона має квіти і листки. Але чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Тож і вчитель без учнів не існує, і навпаки. Тому зараз об'єднаємо свої зусилля для кращого опанування матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюсь, що дух партнерства допоможе вам у цьому.
Працюємо і пам’ятаємо китайську мудрість Скажи мені, і я забуду Покази мені, і я запам’ятаю Дай можливість діяти, я навчуся!
Квіти — неповторний дарунок природи. Їхнє безкінечне розмаїття, витончена гама барв і пахощів позитивно впливають на наші емоції і загальний психічний стан. Вирощування рослин, складання букетів і композиції створюють гарний настрій. Допомагають розвивати естетичний смак, краще розуміти світ прекрасного.
ІV. Скласти синкан «Квітка».
V. Повідомлення теми і мети уроку План.
1.Будова квітки.
2.Різноманітність квіток.
3.Квіти в міфах, легендах, розвідники, барометри…, охорона.
VІ. Вступна розповідь вчителя з елементами бесіди.
Квітка — це вкорочений та обмежений у рості видозмінений пагін.
Квітка — це орган насінного розмноження. Вона складається яз квітконіжки, квітколоже, чашечка складається видозмінених чашолистків, віночок складається із переважно яскраво забарвлених видозмінених листків — пелюсток.
Головні частини квітки — тичинки і маточки.
Маточка: приймочка, стовпчик, зав’язь. Тичинка: пиляк, тичинкова нитка.
Формули квіток:
Картоплі Ч5П5Т5М2- Вишні Ч5П5Т8М1-Суниці лісової Ч5П5Т8М8.
VІІ. Самостійна робота учнів з текстом підручника § 34 ст 93.
VІІІ. Робота в група.
1. Яка будова тичинки?
2. Яка будова маточки?
3. Що таке одно-двостатетві квітки? Навести приклад.
4. Навести приклади одно та дводомних квіткових рослин.
5. Різноманітність квіток.
ІХ. «Акваріум» (підручник — учень — вчитель) Х. Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже там стомився?
І додолу похилився.
Треба дружно всім нам встати Фізкультпаузу почати Вище руки підніміть.
І спокійно опустіть Розведіть їх в сторони Щоб були опорою, Плесніть кілька раз За роботу! Все гаразд.
.ХІ. Лабораторна робота № 9.
Тема: Будова та різноманітність квіток.
Мета: ознайомитись з будовою квіток та їхньою різноманітністю, навчитись розрізняти частини квітки, різні типи квіток. Довести, що квітка є органом розмноження.
Матеріали та об'єкти дослідження: живі квіти, гербарні зразки, таблиця, модель квітки, опорні конспекти, підручник, листівки.
Хід роботи.
1.Прочитати теоретичні відомості.
2.Розглянути запропоновану квітку.
Знайти квітконіжку, квітколоже, оцвітину, головні частини квітки — матку та тичинки.
3.Замалюйте частини двостатевої квітки, підпишіть їх назви.
4.За допомогою підручника заповнити таблицю, поставити у відповідну графу знак «+» чи «ні».
Назва рослини. | Квітки двостатеві. | Квітки одностатеві. | |
Рослини дводомні. | Рослини однодомні. | ||
Вишня. | |||
Яблуня. | |||
Огірок. | Ні. | ||
Тополя. | |||
Верба. |
5.У висновку дати відповіді на запитання:
1.Назвіть частини квітки і вкажіть їхнє значення.
2.Довести, що квітка є видозміною пагона.
ХІІ. Повідомлення учнів Квіти в міфах, легендах Квіти — розвідники Квіти — барометри Цікаво знати, що…
ХІІІ. Бесіда «Охорона рослин».
ХІV. Підсумок уроку.
ХV. Домашнє завдання Вивчити § 34, побудувати «Квітку життя», або скласти синкан «Квіти».
ХV. У вільну хвилину. Кросворд «Квітник».
Рефлексія:
-.Як ви почували себе на уроці?
-.Що сподобалось, а що не сподобалось підчас уроку?
-.Як отримані знання можна використати у вашому життя?
-.Як ви працювали на уроці?
Додаток Квіти міфах, легендах…
Квітка троянди пов’язана з дочкою Зевса — Афродітою — богинею кохання, краси, яка і придумала червону троянду. За легендою раніше всі троянди були тільки білими. Дізнавшись про смерть Адоніса, якого розірвав вепр на полюванні, богиня кинулась до місця його загибелі, не помічаючи гострих колючок дикої троянди — шипшини. Краплини крові потрапили на білі квіти і зробили їх червоними.
Учень давньогрецького лікаря Ескулапа Пеон зцілював богів з допомогою рослини яку згодом було названо його іменем Півонією.
Мак — це не квіти, це кров загиблих, що піднімається до нас із землі, перетворившись на криваві квіти. Просить нас молитися за упокій грішних душі.
Барвінок — з вічнозеленими листями і небесно-блакитними квіточками. Він супроводжує людину від колиски до могили. У відварі купали немовлят. Щоб рослин здоровими і щасливими. Ним заквітчують окиси дівчат. Він ріс біля криниці, щоб вода була чиста і цілюща. На кладовищах — символ вічної пам’яті. Вважали, що він оберігає людину від влади диявола і нечистої сили. Його вивішували над дверима.
Чорнобривцями у Мексиці прикрашають житло. В Африці - чудовий засіб проти мух, а ще використовують індіанці висушені чорнобривці як паливо. Ефірна олія цих рослин, застосовується для виготовлення одеколону «Місячний камінь» і парфуми «Ніжність». А Грузії чорнобривці додають до страв як приправу, тому, що крім аромату, вони містять вітаміни А.В.С, А в нас, на Україні, називають чорнобривці бархатки, оксамитки. Існує легенда про майстрів-чоботарів, які виготовляли особливо гарні, святкові жіночі чоботи, що мали яскраві червоні халяви та чорні голівки.
Стверджують, що у щільно зімкнутому бутоні тюльпана перебувало людське щастя, і ніхто не міг дістатися до нього, хоча й намагалися різними способами: хто — силою, хто — хитрощами, хто закликанням.
І йшли до тієї квітки і старі і молоді, здорові й каліки, йшли царі й жебраки. Натовп напливав. То щезав. Але все марно — щастя не давалось до рук. Та ось одного разу луками де росла квітка, йшла жінка. Бідна натомлена, вела вона за руку свого маленького хлопчика, аж раптом звіддаля помітила золотистого батончика, про якого так багато чула. Жінка й не збиралася його відкривати, знала, що це неможливо, але й хотілося лише подивитись на цю квітку. І, о диво! Тієї ж миті тюльпан розкрився сам по собі.
Розслини-розвідники Мак, що росте поблизу селища Аткиз, що в Вірменії, не схожий на мак у нашій місцевості. Його пелюстки розсічені на смужки, а квітка здається махровою. Така ненормальність властива всім рослинам, що ростуть у цьому районі. Справа в тім, що в ґрунті тут заховані поклади свинцю та цинку.
Рожевий Іван-чай, що росте над місцями залягання уранових покладів, може утворювати всю гаму забарвлення квіток від білого до яскраво-пурпурового. Наприклад, поблизу уранових рудників на Алясці були зібрані квітки іван-чаю восьми різних відтінків.
А в волохата сон-трава з великими фіолетовими квітками зовсім замінилася, бо над покладами нікелевих руд можна зібрати букет з однієї рослини, але з квітками найрізноманітнішого зображення — від білого до голубого й синього.
Ботаніки встановили, що солодка звичайна з білими квітами пишно розростається, рясно цвіте й плодоносить. Саме там, де в ґрунті близько від поверхні залягає тільки прісна вода. Над солоними підгрунтовими водами ця рослина має пригнічений вигляд — дрібна, цвіте слабо, забарвлення квіток бліде й змінене.
Рослини-барометри Квітка мальви прив’яла, змінилась вологість повітря, наближається дощ.
Квітки жовтої акації маленькі й непоказні. Спостерігаючи за квітами цієї акації, можна помітити, що іноді на них немає жодної комахи, іноді - хмари комах. Я рослина чутлива до зміни вологості повітря, але не закриває своїх квіток, як це роблять інші рослини, а навпаки: відкриті квіти посилено починають виділяти солодкий сік — нектар перед дощем, що й приваблюють комах.
Оранжеві квітки нагідок закриваються попереджаючи про те, що буде дощ.
Мальви, нагідки, кульбаба, конюшина — це рослини — барометри, що попереджають про негоду «поведінкою» своїх листочків, стебел і квіток.
Цікаво знати, що …
Рафлезія Арнольді.
Ось що можна розповісти про найбільшу квітку у світі. Це квітка рафлезія Арнольді, яка росте на острові Суматра. Уперше вона була виявлена європейським ботаніком Арнольді у 1818 р. Росте рафлезія в тропічних лісах де багато різноманітних ліан, і на одній з них живе рафлезія — рослина — паразит, яка не має ні листя, ні стебла, і складається з однієї великої квітки та коренів, які просмоктуються до кореня хазяїна. Її легко впізнати за запахом, схожим на запах гниючого м’яса. Цим смородом рослина приваблює мух і жуків для запилення. Великі квітки рафлезії (вага майже 5 кг, діаметром більше метра) мають п’ять товстих пелюсток червоного кольору зі світлими плямами, насіння дуже дрібне.
У Кожного народу є своя улюблена рослина — символ. У канадців — клен, росіян — береза, а у нас верба і калина, чорнобривці, волошки, нагідки, соняшник, мальви… Квіти були оберегами, ними лікували, оберігали від зла. Квіти — це історія нашого народу, квіти — це наша природа, квіти — це ми. Квіти, як і музика, створюють піднесений настрій, надихають на творчість:
Люби природу не як символ Душі своєї.
Люби природу не для себе Люби для неї.
Квіти — це історія народу Квіти — це наша природа Квіти — це ми.
Вмійте природу любити, Кожній стеблині радіти В полі, у лузі, над яром, ;
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задарма Гілки не втни для забави!
Ти — людина у цьому світі,.
І тому ти за все в отвіті.
Бо людина у цьому світі.
Лиш добро повинні творити.
.