Урок з природознавства: обрій, сторони горизонту
Яким би великим не був ліс, вважали колись люди, за кожним його деревцем, кущиком, навіть травинкою обов’язково хтось доглядає… Звідси й пішли, напевно, міфи про добрих лісових німф. У грецькій міфології такою німфою була Дріада. Крім основних є ще проміжні сторони горизонту: між північчю і заходом буде північний захід, між північчю і сходом — північний схід, між півднем і заходом, — південний… Читати ще >
Урок з природознавства: обрій, сторони горизонту (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Реферат на тему:
Урок з природознавства: горизонт, сторони горизонту.
Тема: Горизонт. Сторони горизонту.
Мета: формувати в учнів поняття «горизонт», «лінія горизонту», «відкрита місцевість», «закрита місцевість», «основні» і проміжні сторони горизонту" - навчити їх визначати сторони горизонтурозвивати спостережливість, пам’ять, виховувати бережливе ставлення о природи.
Обладнання: картки з написом сторін горизонту, олівці, зошити.
Література: Н. С. Коваль — Л. К. Корочна Природознавство, зошит з природознавства.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок Всіх нас кличе на урок Лине всюди дзень — дзелень, Всім вам, діти, добрий день.
— Сідайте, зараз у нас урок природознавства. Подивіться чи все необхідне є у вас на партах. Вам будуть потрібні зошит, ручка, підручник. Але для того, щоб ви добре запам’ятали те, що я буду вам говорити ви повинні бути спостережливими і уважними.
Підсумки спостережень.
-.Діти, яка настала пора доку? (осінь).
-.Як змінюється висота Сонця з настанням осені? (піднімається вгору).
-.Як зміна висоти сонця впливає на тривалість дня і температуру повітря? (день коротший, температура нижча).
-.У які кольори осінь пофарбувала листя дерев і кущів?
-.Які трав’янисті рослини ще цвітуть у вересні?
-.Що ще можете сказати про зміни у природі з настанням осені?
-.Розкажіть про свої спостереження за поведінкою комах, птахів та інших тварин?
-.Підсумки спостережень не забудьте записати у зошити.
-.Яка сьогодні погода? Температура повітря?
-.Який стан неба?
-.А протягом тижня, який ви спостерігали стан неба? (похмурий).
-.Чи дув вітерець коли ви йшли до школи?
-.А чи спостерігали ви вітер протягом тижня?
-.Які були опади протягом тижня? (дощ).
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
-.Сьогодні ми поговоримо з вами, що таке горизонт, які є сторони горизонту.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Горизонт і лінію горизонту добре видно там, де не ростуть дерева, немає високих будинків.
Отже, рівна ділянка вільна від дерев, будинків, називається відкритою. На відкритій місцевості людина бачить до 5 кілометрів навколо себе. У лісистій місцевості, у містах лінію горизонту видно погано. Таку місцевість називають закритою.
На відкритій місцевості земну поверхню навколо себе людина бачить у вигляді великого круга, у центрі якого вона стоїть. Простір землі, який ми можемо охопити оком називається горизонтом.
Слово «горизонт» означає «обмежуючий». І справді, видима частина земної поверхні немовби обмежена лінією, по якій небо, ніби з'єднується з поверхнею Землі. Ця уявна лінія, де небо ніби сходиться із поверхнею Землі, називається лінією горизонту.
— Лінію горизонту добре видно тільки на рівному, відкритому місці. У містах і селах її закривають будинки, у лісі - дерева, в гірській місцевості - гори.
Чим вище піднімаємося вгору, тим більше розширюється горизонт. На рівному місцю людина охоплює оком навколишню місцевість до 5 км, а якщо піднятися на висоту 20 м, то горизонт розширюється до 36 км. Якщо рухатися вперед лінія горизонту віддаляється.
Отже, дійти чи доїхати до лінії горизонту неможливо.
-.Горизонт має форму круга. І все що ми можемо побачити, знаходиться в горизонті.
Проблемна ситуація.
-.Ми вже знаємо, що все, що ми бачимо, тобто школу, ліс, село, річку знаходиться у горизонті. Але як правильно пояснити, у якому напрямі вони знаходяться?
-.Щоб правильно визначити напрям розрізняють такі сторони горизонту: північ — Пн., південь — Пд., захід — Зх., схід — Сх. Це основні сторони горизонту.
Крім основних є ще проміжні сторони горизонту: між північчю і заходом буде північний захід, між північчю і сходом — північний схід, між півднем і заходом, — південний захід, між півднем і сходом — південний схід.
На малюнку чи схемі північ позначають угорі, південь — внизу, захід — ліворуч, схід — праворуч.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу Фізкультхвилинка Ми учились, ми трудились.
І напевно вже стомились, То ж давайте для розрядки Зробим кілька вправ зарядки.
1 — підняли руки вгору,.
2 — нагнулилися додолу.
3 — повернулись вправо, вліво, На 4 — раз присіли.
Похитали головою ще й Притупнули ногою Пальчиками поверніть.
І за парти тихо сіли.
а) робота з підручником.
-.А зараз відкрийте свої підручники на сторінці 32 і розглянемо малюнки.
-.Діти, що зображено на малюнку? Прочитайте уважно текст і дайте відповіді на запитання.
-.Що називається горизонтом?
-.Що таке лінія горизонту?
-.Коли горизонт розширюється?
-.Тепер погляньте на малюнок на сторінці 33.
-.Що зображено на малюнку? (схематично сторони горизонту).
-.Давайте назвемо і покажемо основні. Сторони горизонту. Запам’ятайте у якій послідовності вони розміщені.
-.Яка сторона, горизонту протилежна півночі, яка — сходу?
-.Назвіть і покажіть на малюнку проміжні сторони горизонту.
-.Яка проміжна сторона горизонту протилежна Пн.Зх., яка Пд.Зх.
б) робота з зошитом.
-.А зараз відкрийте свої зошити на сторінці 14. Прочитаймо завдання № 1 (лінія горизонту).
№ 2. Горизонтом називають простір землі, який ми можемо охопити оком.
№ 2 Лінією горизонту називають уявну лінію, де небо ніби сходиться із поверхнею землі.
№ 3 1. відкрита 2. закрита.
№ 4 ;
№ 5 південь, захід, схід.
-.Діти, закрийте свої зошити. Поставте руки на парту і уважно послухайте легенду і потім дасте мені відповіді на поставлені мною запитання.
Легенда.
… Яким би великим не був ліс, вважали колись люди, за кожним його деревцем, кущиком, навіть травинкою обов’язково хтось доглядає… Звідси й пішли, напевно, міфи про добрих лісових німф. У грецькій міфології такою німфою була Дріада.
Іменами міфічних героїв називали диких тварин або рослини. Так дістала свою назву дуже рідкісна вічнозелена рослина, що трапляється лише в Карпатах — дріада восьмипелюсткова… Її пелюстки направлені на основні і проміжні сторони горизонту.
Розглянь квітку. Визнач, у які сторони горизонту направлені її пелюстки. Познач сторони горизонту скорочено.
ІV. Підсумок уроку.
-.Діти, про що ми сьогодні говорили на уроці.
-.Що таке горизонт?
-.Що таке лінія горизонту?
-.Які є сторони горизонту?
-.Поміркуйте, чи можна побачити лінію горизонту у вигляді кола у лісі, селі, у місті.
-.Назвіть основні сторони горизонту, проміжні сторони горизонту.
-.Молодці. Я бачу, що ви добре засвоїли сьогоднішній матеріал.
VІ. Домашнє завдання Опрацювати статті з підручника «Горизонт», «Сторони горизонту» .
— Урок закінчений. До побачення.