Розробка уроку музики
Творче мислення розвивається в учнів завдяки слуханню музичних творів та грі на дитячих музичних інструментах. Виконуючи прості завдання учні вигадують щось нове від малюнку-опису фрагменту мелодії до внесення змін у саму мелодію. Таким чиномучні не лише розвивають творче мислення, а й здобувають практичні навички роботи з музичним матеріалом. Гра «Знайди свій музичний інструмент» (робота… Читати ще >
Розробка уроку музики (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Тема: Казкові тембри голосів Мета:
- * продовжити роботу з поняттям «тембр»; навчати учнів розрізняти тембри різних музичних інструментів і голосів; пояснити значення різних тембрів для характеристик музичних образів;
- * розвивати емоційну сферу та уяву учнів, навички уважного слухача й виконавця, здібності тонко відчувати й розуміти зміст і характер музичних творів; підтримувати весняні настрої учнів засобами музики;
- * виховувати в учнів музичну культуру.
Музичний матеріал: С Прокоф'єв. Симфонічна казка «Петрик і вовк»; М. Коваль. Опера «Вовк і семеро козенят»; К. Стеценко. Дитяча опера «Лисичка, Котик і Півник»; аудіо-запис «музики» лісу; поспівка «У весняному ліску»; М. Ведмедеря «Веснянка».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; ілюстрації до музичних творів; портрети С. Прокоф'єва, М. Коваля, К. Стеценка; ілюстрації музичних інструментів; конверти з картками-малюнками музичних інструментів до симфонічної казки С. Прокоф'єва «Петрик І вовк».
Обладнання: ТЗН; музичний інструмент; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку Учні входять до класу під музичний супровід (тема Петрика із симфонічної казки С. Прокоф'єва «Петрик і вовк»).
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Перевірка готовності класу до уроку. Музичне вітання Розспівування.
- — Діти, перед вивченням нової пісні нам потрібно розспіватися.
- — Повторюємо слова.
- — А зараз виконаємо разом зі мною. (Даю першу ноту «соль», кивнула головою «Тук.»)
- — Зараз ми з вами проплескаємо склади нашої розспівочки. Спочатку послухайте як я (говорячи склади і виплескуючи). Тепер, діти, разом (дала знак головою).
- — А зараз всі встали, ми співатимемо і виконуватимемо. (Даю ноту «соль», кивнула головою).
- — Молодці! Ми виконали пісню на одному звуці. Наша мелодія не рухалась ні в гору, ні в низ. Вона ніби була на одному місці.
- — На попередньому уроці ви співали на 2 звуки: вищий і нижчий. Ось послухайте.
- — Повторюємо слова.
- — А зараз виконаємо разом.
- — Молодці!
- 2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда.
¦ Хто нас радо зустрів на початку уроку? (Петрик із симфонічної казки «Петрик і вовк»).
¦ Як ви здогадалися, що саме він, а не вовк чи мисливці? (Учні розповідають про особливості казки з розподілом музичних інструментів для кожного персонажа.).
Учитель. Кожен музичний інструмент має неповторний голос, який ми можемо з легкістю відрізнити.
Гра «Знайди свій музичний інструмент» (робота в групах) Учні об'єднуються в групи (по 4 учні), для яких підготовані картки-малюнки музичних інструментів із симфонічної казки С. Прокоф'єва «Петрик І вовк» та кількох нових інструментів. Кожна група прослуховує тему одного з персонажів казки та обирає відповідну картку-малюнок.
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Учитель. Казкова тема відображена у творчості багатьох композиторів. Саме завдяки чудовій музиці казки отримали нове життя. Упевнена, що ви хотіли б дізнатися, що це за казки.
4. ОСНОВНА ЧАСТИНА Слухання музики Учитель (демонструє ілюстрацію казки «Вовк і семеро козенят»). Розгляньте малюнок!
¦ Яку казкову оперу він вам нагадує? (М. Коваль «Вовк і семеро козенят»).
¦ Хто є персонажами цієї опери? (Коза, козенята і Вовк).
¦ Послухайте кілька фрагментів опери та спробуйте впізнати персонажів.
Слухання фрагментів опери М. Коваля «Вовк і семеро козенят» (тема Кози, хор козенят, тема Вовка).
¦ Як ви здогадалися, хто зараз співав?
¦ Якими є голоси Кози, козенят та Вовка? (Високі, низькі, грубі, ніжні) Найдавніший і надзвичайний інструмент — це людський голос. У кожного з нас він має неповторний тембр.
Відвідуючи театр, ми спостерігали за дією вистави та грою акторів (ляльок). Театр, у якому дію супроводжує музика, а всі дійові особи не говорять, а співають, має назву — оперний. Музичну виставу в такому театрі називають оперою.
Український композитор Кирило Стеценко написав музику до української народної казки «Лисичка, Котик і Півник».
¦ Чи знайомі ви з цією казкою?
¦ Про що в ній ідеться?
¦ Назвіть її персонажів.
Зараз ми прослухаємо фрагменти з цієї опери, а потім ви розкажете, чи впізнали Котика, Півника та Лисичку.
Слухання фрагментів опери К. Стеценка «Лисичка, Котик і Півник».
¦ Доберіть для голосів персонажів опери характеристики: м’який, ніжний, радісний, різкий, грубий, хриплий, дзвінкий, сиплий, хитрий.
У нашому безмежному світі можна почути стільки голосів! Чуєш, яка музика звучить у лісі? (Звучить аудіозапис «музики» лісу.) Слухаючи її, можна подумати, що всі звірі, птахи й комахи народилися на світ співцями і музикантами. Можливо, так воно і є, адже музику всі люблять, і співати всім хочеться, лише не кожний має голос.
Вокально-хорова робота Учитель. Відгадаймо музичну загадку! Слухання поспівки «У весняному ліску».
¦ Чи впізнали ви, хто до вас озивався? (Зозуля).
¦ Як ви про це здогадалися?
Розучування поспівки «У весняному ліску». Отже, усі бажають співати. Можливо, ми цього навчилися у природи. Ви помітили, що у чоловіків голоси низькі, густі, у жінок — високі та мелодійні, а у дітей — дзвінкі й тонкі. У всіх людей різний тембр голосу.
І слон, і комарик. Мають свій власний Краплинка і колос Та рідкісний голос.
Тембри голосів тварин, птахів та музичних інструментів ми вже впізнавали, а тепер перевіримо, чи впізнаєте ви голоси своїх друзів.
Гра «Хто у класі обізвався?».
Один учень виходить до дошки, йому зав’язують очі, а весь клас виконує поспівку «У весняному ліску» зі словами:
Веселиться дітвора. Тепер ти зосередься.
Дзвінко пісеньку співа. Хто зараз озветься?
Після виконання поспівки вчитель указує на будь якого учня, який голосно називає своє ім'я, а той, хто стоїть біля дошки, має відгадати, хто це. Гру повторюють кілька разів. Слухання та розучування пісні М. Ведмедері"Веснянка".
5. Підсумок уроку.
Бесіда Що нового дізналися на уроці?
З якими музичними творами ознайомилися?
Яку властивість має голос людини?
Учні виходять із класу під музичний супровід (М. Ведмедеря «Веснянка»).
Висновок до іі розділу
Музикотерапія — це галузь арт-терапії, яка займається питаннями розвитку всебічно розвиненої особистості за допомогою музики. Особливістю є повторюваність інформації.
Головною метою музикотерапії у навчально-виховному процесі є оздоровлення та зацікавлення дітей навчанням, згуртування колективу.
В наш час відбувається досить активне впровадження застосування музикотерапії на уроках музики у початковій школі. Принципи Новосілківської педагогічної технології «ПіснеЗнайка» узгоджені з загальними принципами дидактики, відображають сучасний рівень розвитку та напрямки становлення освіти в Україні і світі.
Актуальність розробленої і пропонованої технології в тому, що на зміну традиційній, переважно репродуктивній методиці викладання в початковій школі, яка, в певній мірі, гальмує творчий розвиток особистості, повинна прийти інша, значно удосконалена, що в свою чергу має привести до створення нової моделі початкової школи. Ця технологія максимально увібрала всі позитивні досягнення традиційної школи і доповнила їх. Вона вимагає глибоких знань психологічних особливостей молодших школярів. Дуже важливо, щоб саме вони враховувалися при розробці навчальних програм, підручників та посібників для початкової школи.
Музикотерапія є засобом для виховного та розвиваючого впливу на учнів. Застосовуючи елементи музикотерапії можна значно полегшити процес сприймання і засвоєння нової інформації, навчити творчо мислити.
Творче мислення розвивається в учнів завдяки слуханню музичних творів та грі на дитячих музичних інструментах. Виконуючи прості завдання учні вигадують щось нове від малюнку-опису фрагменту мелодії до внесення змін у саму мелодію. Таким чиномучні не лише розвивають творче мислення, а й здобувають практичні навички роботи з музичним матеріалом.