Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів
Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими, висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам’ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам’ятовує ці схованки. Діти, пригадуєте, на святі Букварика ми подружилися з учнями… Читати ще >
Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Реферат на тему:
Закріплення та узагальнення знань про слова, які означають назви предметів Мета: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами предметівудосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними реченнязакріплювати навички написання слів з великої літерирозширювати словниковий запас учнів, уміння працювати зі словникомрозвивати творчу уяву, навички діалогічного і монологічного мовленнявиховувати любов та бережне ставлення до природи рідного краю.
Обладнання: малюнки із зображенням тваринок — учнів Лісової школи, Сови — вчительки та двох сорок — лісових поштарівштучна ялинказагадкисловники «Словникова скарбничка» — лист, який надійшов від Совикнига порад для учнів Лісової школисторінки з правилами, які вкладаються у цю книгу по ходу урокумаски сорок, що їх використовують учні, складаючи діалог — підсумок урокукартки із завданнями для роботи в групах та індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
Пролунав дзвінок, Щоб почути у кінці,.
Починається урок. Що у нашім другім класі.
Будем працювать старанно, Дітки — просто молодці!
II. Повідомлення теми і мети уроку.
.— Діти, пригадуєте, на святі Букварика ми подружилися з учнями Лісової школи та їхньою мудрою вчителькою Совою? І сподобалися, мабуть, їм, бо дехто навіть був гостем на нашому уроці. А лісові поштарі-сороки принесли нам цього листа. Що ж у ньому? Прочитаємо? Ось такий лист. (Зачитується лист.).
— Але у нас зараз урок рідної мови, нам потрібно повторити все, що ми вивчили про слова — назви предметів.
Що ж тоді робити? Відмовити Сові?
Давайте зробимо так: закріпимо наші знання про іменники і створимо казкову книгу, в яку протягом уроку будемо вкладати сторінки з порадами. Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову в Лісовій школі. А після закінчення уроку відішлемо цю казкову книгу Сові!
— Згідні? Отже, до роботи.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Каліграфічна хвилинка.
— Відкрийте зошити і запишіть дату.
— У наступному рядку запишіть каліграфічне такі з'єднання букв.
іл ве ць ак.
— Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі буквосполучення. Запишіть їх каліграфічне.
Білка, ведмідь, заєць, їжак.
— Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?
Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.
Пишіть каліграфічно! |
Граматичне завдання.
— Що об'єднує ці слова? (Усі назви тварин у лісі належать до іменників і відповідають на питання хто?).
— До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання хто?
— На яке ще питання відповідають іменники? (Що?).
— То які слова відносимо до іменників? (Відповіді учнів.).
2. Малюнковий диктант.
— Яка пора року зараз хазяйнує?
— Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?
— Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
— Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам і виконаємо нелегкі завдання.
— Відгадайте, для кого це завдання.
Очі сяють, як намисто, Мов дві цяточки вогнисті. В неї хата гарна, тиха, Взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це, діти? (Білка).
— А ось і завдання для неї.
Завдання: навчитися грамотно писати іменники — назви цих предметів. Виконаємо це завдання замість білочки.
— Назва цього предмета. (Показ малюнків.).
Барліг, ялинка, дупло, кубельце.
— Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали слова.
— Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної мови вчіться писати грамотно.).
Вчіться писати грамотно |
Граматичне завдання.
— Ще раз прочитайте слова і скажіть, вони називають один предмет чи кілька?
— Змініть їх так, щоб вони означали багато предметів.
— У якому слові більше звуків, більше букв, менше звуків, менше букв?
— Уважно перегляньте слова цих двох речень і поміркуйте, чи можна утворити з них пари.
— Складіть речення про те, хто як зимує.
(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує барліг. Заєць ховається під ялинкою, їжачок мостить для сну м’яке кубельце з опалого листя.).
-.Одне речення запишіть (на вибір).
Хвилинка-цікавинка.
— Ми згадали, як зимує білочка. Цікаво, що білочка, готуючись до зими, висушує до двох тисяч грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за 1,5 хв. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам’ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам’ятовує ці схованки.
3. Робота в групах.
— Для кого ж наступне завдання Сови?
Гляньте, друзі, на горбочок, Дивний котиться клубочок ;
Гратися із ним не сміх, Захиститься від усіх, Колючками обпече.
І до лісу втече, (їжачок).
— Їжак — тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а кілька. І виконаємо ми їх у групах. (Учитель роздає листочки із завданням.) Прочитайте завдання і виконайте їх.
Завдання для груп.
I група. Запишіть чотири іменники — назви зимових птахів.
II група. Запишіть три іменники — назви дерев, які не скидають на зиму вбрання.
III група. Доберіть клички тварин.
IV група. Випишіть слова, близькі за значенням до іменників (барліг, балакуха).
Перевірка завдань.
I група:
— Це іменник? Доведіть.
— На яке питання відповідають слова?
— Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.).
— Яку пораду дасть ваша група лісовим школярам? (Щоб більше знати, треба більше читати.).
— Ось ваша сторінка у казковій книзі.
Більше читайте |
II група:
— Яке питання ставиться до ваших слів?
— Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? («Я і Україна» .).
— Яку пораду ви дасте лісовим школярам? (Щоб краще знати рідну мову, дружіть з іншими предметами.).
— Ось ваше правило у казковій книзі порад.
Дружіть з іншими предметами |
III група:
— Про яке правило української мови йдеться?
— Яку пораду дасть ваша група звірятам-учням? (Щоб мати міцні знання з рідної мови, треба обов’язково вчити правила.).
— Ось ваша порада, вкладіть і цю сторінку.
Вчіть правила рідної мови |
IV група:
— Важче завдання отримали учні четвертої групи.
— Що вам допомогло впоратися із завданням? (Словник.).
— Що ви порадите звірятам? (Щоб ваше мовлення було багатшим, користуйтеся словниками.).
Користуйтеся словниками |
— Їжачок дякує вам за допомогу.
4. Фізкультхвилинка.
5. Творча робота над текстом.
— Спритному Зайчикові Сова підготувала Наступне завдання.
— Послухай, яка пригода трапилася одного разу із твоєю Ялинкою і спробуй продовжити розповідь.
a) Читання зачину.
Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима…
б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.
— Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки? (Вітер холодний, Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.).
— Як оборонялась Ялинка? Чи мала вона чим захищатися? (Лісова красуня поколола їх своїми гострими голками.).
— Чи злякалися Мороз і Вітер? (Злякалися, завили і втекли геть.).
— А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує Зайчикові надійною домівкою.).
в) Робота з роздатковим матеріалом.
— А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із зайчиковим завданням.
Послала______до____________холодного і______колючого.
Та дарма.
Ялиночка поколола їх__________________________________.
Мороз і_______________завили від_______________і втекли.
А__________________й досі стоїть______________________.
— Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому пропущені слова-іменники.
— Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.
г) Написання казки дітьми.
ґ) Зачитування казок учнями.
— А тепер спробуємо відтворити всю казку.
— Яке завдання дала Сова Зайчикові? (Скласти казку.).
Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати казки.).
Вчіться складати казки |
Виховний момент.
— Скоро Новий рік — і у кожному домі з’явиться Ялинка.
— Як ви гадаєте, чи хотів би Зайчик, щоб люди зрізали його Ялинку? (Ні, бо не буде де сховатися.).
— Отже, не треба нищити, зрізати цих лісових красунь, нехай вони з довго ростуть у лісі і милують око.
— А як ми вчинимо? (Прикрасимо свої домівки штучними новорічними ялинками.).
IV. Підсумок уроку.
— Ми виконали всі завдання і, відгукнувшись на прохання Сови, склали книгу порад. А наші лісові поштарі віднесуть її до лісу.
— А закінчимо ми урок розмовою цих двох сорок.
Уявіть собі, що одна з них була на уроці і чула все, що ми пригадували про іменник, а друга у цей час розносила лісову пошту і не чула теми уроку.
— Складемо діалог-підсумок. Одна з учениць буде сорокою, що не була на уроці, а друга — сорокою, яка разом із нами вивчала тему «Іменник». Привітайтеся. Розкажи подрузі, що ти вивчила на уроці.
— Привіт, подруго!
— Привіт! Рада тебе бачити!
— Ну що, повертаємося до лісу?
— Так, але спочатку розкажи мені, що ти чула, чого навчилась у дітей.
— Я вже знаю, що іменники називають предмети і відповідають на питання хто? або що?
— Ой, як цікаво! А які це іменники відповідають на питання хто?
— Назви людей і тварин. А ще я дізналася, що іменники можуть бути близькі і протилежні за значеннями. Наприклад, ми з тобою сороки, а ще балакунки, щебетушки.
— А писати іменники ти навчилася?
— Так, я дізналася, що клички тварин пишуться з великої літери.
— Ну що ж, недаремно ти час провела з цими дітками. Мерщій летимо додому!
Учитель. Закінчується наш урок. І на згадку про нього я хочу подарувати вітальні листівки з побажаннями, які підготувала для вас вчителька Сова з Лісової школи:
Працюйте завжди залюбки, Діліться радощами з другом.
Ходіть до школи, малюки,.
І хай вона вам домом буде!