Інтегрований урок (природознавство та розвиток зв"язного мовлення)
Сьогодні ми познайомимося з новою темою «Кругообіг води в природі». Ваше завдання — згадати свої спостереження в природі, розповідати про них, відгадувати загадки, уважно слухати мої пояснення. Відповідати на запитання, пояснювати деякі природні явища. А ще ви послухаєте казку і спробуйте придумати свою. Отож, хай девізом нашого уроку стануть слова: На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і… Читати ще >
Інтегрований урок (природознавство та розвиток зв"язного мовлення) (реферат, курсова, диплом, контрольна)
ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК.
(природознавство та розвиток зв’язного мовлення) Тема: Кругові води в природі. Складання казки.
Мета: Формувати уявлення про кругообіг води в природі, про перетворення води з одного смаку в інший, вміння бачити і встановлювати залежність між компонентами природ, розвивати світоглядні уявлення школярів і вчити фантазувати, будувати казки, збагачувати мову школярів новими словами.
Обладнання. Сигнальні картки, символічні зображення явищ природи, зошити з розвитку зв’язного мовлення.
(Звучить пісня «Водограй у виконанні С. Ротару) Хід уроку.
І. Перевірка домашнього завдання.
Ви повинні були дібрати і вивчити прислів'я про воду. Зачитайте їх. (Ланцюком).
-.Від березневих дощів земля квітне.
-.Весна багата водою.
-.Вода з гір потекла, весну принесла.
-.Земля найбагатша, вода найсильніша.
-.Квітень з водою, травень з травою.
-.Тиха вода береги рве.
-.З малого джерела велика річка буває.
-.Де вода, там і верба.
-.Вода пливе — час минає.
Сьогодні наш урок буде присвячено одній чудодійній речовині, без якої не можливе саме життя на Землі.
Що ж це за речовина?
Відома звіку рідина, Усяк її вживає.
Буває хмаркою вона, Пушинкою буває.
Бува, як скло, Крихка, тверда.
Це звичайнісінька (вода).
Їй присвячено багато пісень, віршів.
Ось як співає Софія Ротару:
А куди — знає!
(Звучить запис пісні).
А вдома ви повинні були підібрати вірші, прислів'я, приказки проводу.
Жива вода дає життя Всьому живому в світі. Якщо живе вода Тоді земля у цвіті. Не треба вибухів війни, Живи, жива водице, Для праці хай ростуть сини. І жито колоситься. | З гір на долину Біжу, стрибаю, рину! Місточки збиваю, Всі гребельки зриваю Всі гатки, всі запруди, Що загатили люди Бо весняна вода ; Як воля молода! |
-.Куди водиця тече, там тавиця росте.
-.В живому джерелі вода студена.
-.Схожі як дві краплі води.
-.Вилами по воді писано.
-.Не братися і за холодну воду.
-.Росте, як із води.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні ми познайомимося з новою темою «Кругообіг води в природі». Ваше завдання — згадати свої спостереження в природі, розповідати про них, відгадувати загадки, уважно слухати мої пояснення. Відповідати на запитання, пояснювати деякі природні явища. А ще ви послухаєте казку і спробуйте придумати свою. Отож, хай девізом нашого уроку стануть слова:
Активним і уважним будь.
І про кмітливість не забудь Видумуй, пробуй і твори!
Розум, фантазію, прояви!
ІІІ. Перевірка та закріплення знань.
— Цей урок розширить ваші уявлення про воду, які ви отримали на попередньому уроці. Ви вже ознайомились із значенням води для живої природи, вивчили властивості води, знаєте про те, в яких станах зустрічається вода в природі.
Зараз перевіримо ваші знання з допомогою тесту. Сигнальними картками показуйте чи вірне судження:
1)Більшу частину поверхні Землі займає вода.
2)Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах, але під землею і в повітрі її немає.
3)У повітрі вода є рідкому, твердому і газоподібному стані.
4)У воді розчиняються всі речовини.
5)Колір, запах і смак води залежать від розчинних в ній речовин.
6)При нагріванні води перетворюється на лід.
7)При охолодженні вода замерзає.
(Учні доводять свою думку).
ІV.Актуалізація опорних знань.
-.Доповніть речення.
З поверхні річок, озер, ставків, морів, а також рослин і тварин вода постійно… (випаровується).
-.Де дівається водяна пара?
Значить води не Землі стає все менше і менше і через деякий час зовсім не стане?
-.Як поповнюються запаси води на нашій планеті?
-.Які опади бувають у різні пори року?
-.Чому йде дощ або падає сніг?
-.Коли швидше висихають калюжі - влітку чи восени? Чому?
-.Як бачите, на ці такі легкі б здавалося запитання не завжди легко відповісти. Тож зараз ми уточнимо ваші уявлення про ці та інші природні явища.
V. Виклад нового матеріалу.
1) Відгадайте загадки:
-.Крутиться вертиться, берега держиться. (Річка).
-.Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила. (Хмара).
-.Голуба хустина, червоний клубок по голубій хустині качаєшся, людям усміхаєшся (Небо і Сонце).
-.Коли мене нема — всі чекають, коли прийду — тікають (Дощ).
(Відгадки малюнки розміщуємо на дошці).
-.Давайте розмістимо малюнки у вигляді ланцюжка. Почнемо із хмари.
(Хмара — дощ, річка та сонце).
2) Розповідь казки «Як краплинка подорожує» .
(Магнітофонний запис) Була собі краплинка. Вона жила високо в небі в хатинці-хмаринці разом зі своїми сестричками. І кожна з них швидко росла. Одного разу хмаринка не витримала їх ваги і порвалася. Впали краплинки на землю рясним дощем.
На небі засяяло сонечко. Краплинки нагрілися і перетворилися на невидиму пару. Вони стали легенькими і знову піднялися вгору. А там холодно! Стали вони тулитися одна до одної, щоб зігрітися. І знову утворилася хмарка. Сонечко світило і світило, і все нові і нові краплинки піднімалися вгору.
Хмарка стала такою важкою, що не втримала і порвалася. А краплинки знову впали краплинки на землю рясним дощем.
Не любить краплинка сидіти на одному місці. Так вона і подорожує завжди згори — вниз і знизу — вгору.
3) То як нам вдосконалити ланцюжок з малюнків, щоб показати безперервність, нескінченність руху води в природі.
1)Робота з підручником.
-.Отже сьогодні ми ознайомились з кругообігом води в природі. Зараз ми прочитаємо про це в підручнику з природознавства.
-.Поясність за малюнком.
VІ. Розвиток зв’язного мовлення.
1)Задача.
Ніжна зірка сніжно-біла На рука згори злетіла Поки ніс її сюди ;
Стала краплею води.
2)Фізкультхвилитка (Діти співають пісеньку про сніжинки і виконують вправи).
3)А тепер настав час проявити фантазію і створити свою казочку «Як сніжинка подорожує». Вам допоможе план і опорні слова.
Фізкультхвилитка Я — сніжинка, Білесенька, малесенька, Вродилася з води, Легесенька, як пушин очка, Спустилася сюди.
Мені приємно кружляти в повітрі.
Серед інших сніжинок.
— Я глибокого вдихаю прохолоду, я торкаюсь верхівок дерев.
і повільно спускають на землю.
-.А сніжинки вже учнями стали і за парти посідали.
4)План.
1.Де жила сніжинка?
2.Як вона потрапила на землю?
3.Чи повернулася сніжинка знову на небо і як?
Але зараз ми зробимо невеличку творчу розминку. Пограємось в гру «Загублене слово» .
-.Знайти потрібне слово, дібравши риму, і вставити у віршик.
Весна до нас спішить ;
Про це струмок (дзвенить, дзюрчить, шумить, бринить, кричить).
Як радо щодня і щоночі.
Весняна водичка… (шепоче, клекоче, бурмоче, хлюпоче, дзюркоче, плюскоче) Гімн воді.
(Дібрати влучні слова — характеристики) Розлягалася вода неозора, А найкраща вода (прозора) На землі - калинове намисто, А найкраща вода (чиста, іскриста) Тут діброва шумить невмируща, Найсмачніша вода (цілюща) Ось і день промайнув. Ніч коротка, А найкраща вода (солодка).
(Опорні слова записані на дошці).
Діти ознайомлюються з планом і опорними словами.
Сніжинки-сестрички, подружки;
Хмаринка-хатинка і вітер-розбишака;
Посипались, полетіли, опустились, лежали;
Нагрілись, перетворились, піднялись, повернулись,.
-.Складаючи казку, пам’ятайте приказку:
" В кожній казці є частинка правди", тож не забувайте про кругообіг води в природі.
2)Усне складання казки.
VІІІ. Підсумок уроку і д/з.
-.Що вам сподобалось на уроці?
-.Що допомогло вас класти казку?
-.Що називається кругообігом води в природі.
Вдома прочитати статтю в підручнику, перевірити свої знання про кругообіг за запитаннями і завданнями в підручнику.
Придуману казку записати в зошит із зв’язного мовлення.