Головна » Реферати » Реферати 1 курс » Культурологія та релігієзнавство

Релігійно-етичне вчення ХристаЗміст

Вступ 3
Релігійно-етичне навчання Ісуса Христа 4
Загальні висновки 10
Використана література 11

Вступ

Більш мільярда чоловік — чверть людства — пов'язує себе з християнством. Ця релігія, найбільша в чисельному відношенні у світі, представлена на всіх континентах і існує у всіляких культурних середовищах.
Що ж загального в бурхливих проявів віри під час паломництва у Мексиці, холодною урочистістю і скромністю шведського лютеранства, майже підпільним життям віруючих у СРСР у роки комунізму, героїчною боротьбою польського народу за свою віру, добровільним висновком ченців у монастирях і інтелектуалізмом деяких західних християнських філософів?
Протягом майже 20 століть своєї історії християнство, по суті, ніколи не ототожнювало себе з якою-небудь політичною, культурною чи соціальною системою. Його поширення є насамперед результат жагучого прагнення щирих християн донести слово Боже до інших людей. Часто політичний експансіонізм християнської держави підтримував силоміць зброї зусилля місіонерів із двозначною метою досягти своїй цілей, одночасно послуживши справі віри. Однак ще частіше християни, збройні тільки силоміць переконання і звий вірою, відправлялися нести далеким народам свою віру і надію, що дав їм Ісус Христос — Син Божий. Їхнє навчання часте відкидалося, а самі вони піддавалися переслідуванням. Потім, поступово, це навчання любові доходило до людей, воно затверджувалося, воно перетворилося в універсальну цінність, невід'ємну частину багатьох філософських систем, що не завжди усвідомлюють, до якого ступеня християнство прямо чи побічно наклало свій слід на все людство.

Релігійно-етичне навчання Ісуса Христа

Ісус — цілком достовірний історичний персонаж, що народився у Віфліємі в 4 р. до н.е., — є центром усіх християнських конфесій. Для них він одночасно і зміст їхнього існування, і засновник, і приклад для наслідування. Більш того, для християн він є Богом — Богом, що свідомо побажав жити на Землі, незважаючи на всі тяготи людського існування.
Потрібно нагадати, що єврейський народ, часто переслідуваний могутніми сусідами, жив у чеканні Рятівника, визволителя, що, на думку деяких, повинний був навіть відновити політичну і військову незалежність Ізраїлю. Цей настільки нетерпляче очікувана людина повинна був стати Месією, тобто ”зазначеним Богом”, ”помазаником Божим”.
Біблія, а точніше, та її частина, називана християнами Старим Завітом, викладає історію єврейського народу і його довге чекання Месії, що, по переказі, повинний був народитися від незайманої.
Християні вважають, що Ісус був Богом, зачатим Богом і виношеним Марією, Матір'ю Божої — тобто його народження унікальне і надприродньо. У цьому немає нічого нелогічного: коли незабаром Ісус був єдиним Боголюдиною, коли-небудь, що жили на Землі, те і його народження було єдиним, що не потребували наявності людини-батька.
Відповідно до християнського віровчення, Господь побажав волюдинитися через це дивне народження. Помітимо, що це пояснює християнський погляд на початок людського життя з моменту зачаття.
Ніщо не могло б перешкодити Богу ”уселитися” у ”готового” людину, породженої від матері і батька, однак у цьому випадку переконливість Божественного втручання (Богоявлення) була б не настільки явною.
Отже, для християнина представляється зовсім неможливим відводити Ісусу Христу просто роль видної історичної особистості. В всій історії людства тільки один Ісус був одночасно і Людиною і Богом.
Що ж це за настільки важливе повідомлення, що Бог побажав передати людям, і зробив для цього стільки чудес?
Воно уміщається в трьох словах: ”Бог є Любов”.
Якщо твердження про те, що Бог є Любов, не покажеться вам особливо оригінальним, необхідно згадати, що от уже майже 2000 років про це повторювали всім нашим предкам. Однак легко можна уявити собі Бога-Творця, що кинув свої кульки в космос, щоб подивитися, що з них зробить еволюція, і апріорі зовсім неочевидно, що його повинен займати результат, оскільки, будучи всевідаючим, він заздалегідь знав, що вийде.
Отже, якщо не займатися грою слів, те щира революція укладена тут у слові Любов, що, по суті, є синонімом волі.
Одночасно з цим трохи абстрактним твердженням про те, що Бог є Любов, Ісусу Христу удалося вказати людині спосіб використання свого існування, тобто навчити його користатися волею.
Дуже конкретно, у зовсім повсякденних ситуаціях, надзвичайно простими словами Ісус показував, як виявляється Любов, доведена до своїх логічних меж. Саме в цьому він не стільки скасував завіти іудаїзму, скільки перевершив їх. Замість закону відплати ”Око за око, зуб за зуб” він пропонує допомогу, говорячи: ”Якщо вдарять тебе по правій щоці, підстав ліву” і навіть ”Якщо око твій спокушає тебе на злі справи, вирви його”.
У контексті насильства тієї епохи, коли євреї в окупованої римлянами Палестині очікували приходу Месії-Визволителя, Ісус не міг бути очікуваним лідером повстання. Римлянам було б за щастя знайти серед поневоленого населення настільки радикального пацифіста, однак демагогія змусила їх принести його в жертву вимогам юрби, що озвіріла.
У результаті Ісус, посланник нескінченної Любові, був страчений як карний злочинець, що повинно було б поставити крапку в його утопіях. Чи можна уявити собі більш болісну невдачу для людини, яка словами своїми так намагався встановити нові стосунки між людьми?
Купка його учнів, паралізованих страхом і розчаруванням, була не в змозі діяти. Однак три дні після страти, відповідно до того, що говорилося в Біблії про Месію, відбулося неймовірне: Воскресіння.
Отже, саме віра в Людину — Воскреслого Христа, сина Божого, — лежить в основі християнства. Ця віра широко поширилася і продовжує поширюватися, оскільки навчання Ісуса має в собі стільки дивного, що воно практично незалежно від будь-якої культури: ніщо в ньому не зв'язане з якою-небудь конкретною подією чи політичною проблемою моменту; Ісус не вимагає ніяких визначених ритуалів чи форм літургії; він не будує ніякого храму; він обмежився тим, що порекомендував молитву, у якій, по суті, сказане усе, що потрібно, про відносини людини з Богом:
”Отче наш (усі ми — брати і діти Божі), сущий на небесах (ми не повинні шукати Його в якійсь надлюдині)! Нехай святиться ім'я Твоє (Бог іншої по своїй природі, і ми повинні це визнавати); нехай прийде Царство Твоє (ми хочемо повного тріумфу добродії — мир не незмінний); нехай буде воля Твоя і на землі, як на небі (ми повинні вносити вклад у справу бога, випливаючи його волі). Хліб наш насущний дай нам на цей день (при всій нашій науці ми все рівно залежимо від бога); і прости нам борги наші, як і ми прощаємо боржникам нашим (наше відношення до інших може вплинути на відношення бога до нас); і не введи нас у спокусу, але позбавь нас від лукавого (наша воля повинна бути тою, що спрямовується богом)”
От і усе: всього десяток фраз, і ми знаємо, якими повинні бути наші відносини з богом і як нам поводитися, щоб бути його улюбленими дітьми. Як і все його навчання, ці кристально ясні слова припустимі найпростішим людям, і, до речі, саме до самим бідним і самим слабким він звертається в першу чергу.
Однак сама ця простота несе в собі визначений виклик: навіщо ж бути розумним, багатим і сильної, щоб слухати такі слова?
Ісус не зупиняється на цьому: усе, що він говорить, завжди ставить з ніг на голову ”звичайну”, твердо сформовану мораль: ”Якщо ви не схожі на малих дітей, ви не ввійдете в Царство Божіє”.
Прагнучі влади тим самим повідомляються: сила і зухвалість, що настільки успішно діють на Землі, закривають шлях у Вічному Житті.
Однак якщо в навчанні Ісуса Христа є вершина, то вона, безсумнівно, укладена в декількох фразах знаменитої ”Нагорної проповіді”, вимовленої, відповідно до переказу, на березі Тивериадського озера:

Блаженні злиденні духом, тому що їх є Царство Небесне.

Блаженні плачучі, тому що вони утішаться.

Блаженні лагідні, тому що вони успадковують землю.

Блаженні прагнучі і прагнучі правди, тому що вони наситяться.

Блаженні милостиві, тому що вони помилувані будуть.

Блаженні чисті серцем, тому що вони Бога побачать.

Блаженні миротворці, тому що вони будуть наречені синами Божими.

Блаженні вигнані за правду, тому що їх є Царство Небесне.

Блаженні ви, коли будуть паплюжити вас, і гнати, і всіляко неправедно злословити за Мене; радуйтеся і веселитеся, тому що велика ваша нагорода на небесах.

Кожна з цих фраз дає рецепт щастя, але такого щастя, що неможливо на цій Землі. Щоб бачити Бога, щоб розділити нескінченне щастя по його мері, не треба ні платити мито, ні здавати іспит: потрібно лише прожити своє життя в любові до справедливості і світу, у дусі чистоти і бідності.
У той же час Ісус Христос нічого не говорить про тім, у чому ж полягає це потойбічне щастя.
Інший примітний факт. Ісус Христос не звертав ніякої уваги на соціальні табу: він підходить до чужих людей, збирачам податей, повіям і навіть солдатам римської окупаційної армії з тією же любов'ю, що і до найближчих своїх друзів. Єдині, кого він відкидає, — це лицеміри, що за соціальним конформізмом ховають черстве серце.
Додамо, що для того, щоб переконати невіруючих, він робить безліч чудес, при чому не для того, щоб змінити положення речей, а щоб продемонструвати своя божественна могутність і право прощати гріхи.
Застосовуючи до себе самому принципи скромності, які від проповідує, він іде зі сцени, коли його шанувальники виявляють бажання побачити в ролі політичного вождя.
Таким чином, усього за три роки свого публічного життя, не маючи у своєму розпорядженні сучасних засобів масової інформації, цей єврей, країна якого в цей час була окупована іноземцями, зумів закласти основи ”революції”, що пройшла через сторіччя: він оголосив, що завжди буде серед тих, хто об'єднається в ім'я його, і що він постеле Святий Дух, щоб вести своїх послідовників у майбутнє.
Єдине, про що він просив, — це щоб люди разом розділяли трапезу з хліба і вина в пам'ять про його смерть, що він прийняв як жертву, що повинна допомогти нам стати іншими.

Загальні висновки

Історія Ісуса Христа надзвичайно дивна з багатьох крапок зору. Кожний може знайти в ній щось, що здається йому найбільш разючим. Наприклад, євреїв того часу, що складали перші загони перетворених, більше всього вражало відповідність його життя з пророкуваннями Біблії щодо очікуваного ними легендарного Месії.
Тому поява Ісуса Христа в історії не виглядала як окремий факт, а представлялася логічним продовженням довгого шляху єврейського народу, відомого своїми пророками.
Нарешті, останній момент, що заслуговує замилування — це ступінь пристосовності церкви, що зуміла вижити в самих запеклих умовах. У значній мірі це можна розглядати як виконання обіцянки Ісуса Христа завжди знаходитися в її лоні і направляти її Святим Духом. Дійсно, протягом трьох сторіч церква не могла спиратися ні на яку політичну владу, військову силу і навіть на внутрішню організацію.
Це властивість церкви ми спостерігаємо і сьогодні: вона виглядає дуже організованої; і хоча ця організація представляється зайво неповороткої і застарілий, її історія свідчить про те, що вона володіє не має рівних здатністю до адаптації.
Цементом, що зв'язує цю дивну конструкцію, є віросповідання, успадковане від Ісуса Христа і його перших учнів.

Використана література

1. История древнего мира: Упадок древних обществ. Т. 3. М., 1989.
2. Ницше Ф. Антихристианин / Сумерки богов. М., 1990.
3. Розанов В.В. Религия. Философия. Культура. М., Республика, 1992.
4. Шилов А.А. История мировых религий. Минск, Вышейша школа, 1995.
5. Циркин Ю.Б. Возникновения христианства. М., 1989.
6. Додд С. Основатель христианства. К., 1996.

Повна інформація про роботу

реферат "Релігійно-етичне вчення Христа" з предмету "Культурологія та релігієзнавство". Робота є оригінальною та абсолютно унікальною, тобто знайти її на інших ресурсах мережі Інтернет просто неможливо. Дата та час публікації: 21.10.2010 в 22:45. Автором даного матеріалу є Олег Вернадський. З моменту опублікування роботи її переглянуто 855 та скачано 30 раз(ів). Для ознайомлення з відгуками щодо роботи натисніть [перейти до коментарів]. По п'ятибальній шкалі користувачі порталу оцінили роботу в "5.0" балів.

Олег Вернадський...

Виконував дуже старанно, намагався детально розкрити всі пункти. Наш найвимогливіший викладач в університеті (Віктор Анатолійович) оцінив на 100 балів...