Головна » 2010 » Липень » 5 » Цікава історія про звичайні речі

Цікава історія про звичайні речі

Обгортка для цукерок
Коли говорять про великого винахідника Томаса Алве Едісона, згадують, принаймні, п'ять його найвідоміших творів: фонограф, друкарська машинка, біржовий телеграф, генератор змінного струму і, звичайно, лампочку. Останню насправді запатентував російський вчений Олександр Лодигин, а вже Едісон зайнявся її удосконаленням.
За проектом Едісона в 1882 році Нью-Йорку була побудована перша у світі електростанція постійного струму. Він створив прилад, що став прототипом диктофона, апарат для запису телефонних розмов, сконструював залізо-нікелевий акумулятор і багато чого ще (всього близько 1000 патентів). І серед усієї цієї пишноти мало хто згадує, що в 1872 році дядечко Едісон придумав ще й парафінованого папір, що була першою обгорткою для цукерок. Ех, якби не він, як би ми зараз зберігали солодощі? ..
Туалетний папір
Як же доводилося викручуватися наших предків, щоб після справленія природних потреб зробити елементарну гігієнічну процедуру!
Франсуа Рабле вважав, що приємніше за все робити це за допомогою живого каченя. У Давньому Римі для цих потреб пристосували губку: вона кріпилася на палицю і після використання містилася в чашу з солоною водою.
Вікінги підтиратися грудками вовни, корінні американці - всілякими листям і качанами кукурудзи.
Французькі королі підходили до цього питання дуже вишукано і робили це мереживом і лляними ганчірочками.
Використовувати в цій справі папір першими стали китайці, але не прості смертні, а виключно імператори. Багато пізніше на папір перейшли всі інші і в усьому світі: у хід пішли старі газети, каталоги, альманахи.
Тільки в 1857 році ньюйоркців Джозефу Гайетті спало на думку нарізати папір акуратними квадратами і пакувати в пачки. Він так пишався своїм винаходом, що на кожному листочку друкував своє ім'я. Встановити ім'я людини, який придумав звертати туалетний папір у рулони, не представляється можливим: вперше такі рулони стала випускати американська паперова фабрика "Scott Paper" в 1890 році.

Колесо
Хто, коли і навіщо вперше придумав колесо, залишається однією з найбільших загадок історії. Найдавніше колесо було знайдено на території Месопотамії, і зроблено воно було близько 55 століть тому. Різні вантажі до цього транспортувалися за допомогою того, що нині відомо як санки.
На шумерської піктограмі 35 століття до н.е. вперше було зображено подобу воза: санчата на колесах. Колеса в той час були вирізаними з дерева цільними дисками.
Перші колеса зі спицями були винайдені на півострові Мала Азія (самий західний півострів Азії, нині належить Туреччині) в XX столітті до н.е. і в тому ж столітті докотилися до Європи і до Китаю та Індії. Такі колеса використовувалися тільки в колісницях для перевезення людей, але в Єгипті їх стали застосовувати і для вантажів.
Найбільше поширення колеса і всілякі вози отримали в Древній Греції, а потім і Римі. В Америці колеса і воза з'явилися тільки з приходом туди європейців.

Шнурки
Досить дивно, але історія чомусь не зберегла імені генія, який придумав шнурки, зате якимсь чином зберегла дату, коли ця подія відбулася, - 27 березня 1790 року. Саме в цей день в Англії з'явився перший шнурок для черевиків у вигляді мотузки з металевими наконечниками на кінцях, які не давали їй обшарпана і допомагали просмикувати шнурок в отвори на взутті. А ось до появи цього винаходу вся взуття застібалася на пряжки.

Вішалка-плечики
You have a good driving history! In that case you can surely expect for a cheap car insurance. If you want to ask for a cheap car insurance right now, just enter your zip code and press Get quotes.
У це важко повірити, але патент на винахід гачка для одягу був отриманий деяким О.А. Норте тільки в 1869 році. На що до цього люди вішали свої речі - не ясно. І тільки в 1903 році Альберт Паркхаус, що працював на дротовому заводі, у відповідь на постійні скарги робітників, що їм не вистачає гачків для своїх пальт, винайшов вішалку-плечики.
З дроту він зробив два овалу, що знаходяться один навпроти одного на деякій відстані, а їх кінці з'єднав в гак. У 1932 році ці овали з'єднали картоном, щоб мокрий одяг не провисала і не м'ялася.
А через три роки була винайдена вішалка з нижньою планкою, яка і стала прообразом для всіх сучасних вішалок.

Ложка і вилка

Стародавні римляни і греки, ведучи до прекрасного, їли руками. Римський поет Овідій навчив їх їсти кінчиками пальців і після їжі витирати їх про хліб. Пізніше в Греції на руки надягали спеціальні рукавички з твердими наконечниками. А взагалі найперші прообрази ложок робилися ще за 3000 років до нашої ери.
Вони тулилися з глини або випилювалися з кісток та рогів тварин, в хід йшли і морські раковини, риб'ячі кістки і голови і деревина. Найперші срібні ложки зробили на Русі в 998 році за наказом князя Володимира Красне Сонечко для його дружини. Ложки тоді були з короткою ручкою і трималися в кулаці.
Щось схоже на сучасну виделку, тільки з п'ятьма, а часом і великою кількістю зубчиків з'явилося в Азії в десятому столітті. Через сто років цей винахід докотився і до Європи, але широке поширення одержав тільки у XVI столітті гостре шило, за допомогою якого наколювали їжу і їли, було замінено на виделку з двома зубчиками.
До кінця XVIII століття практично у всіх країнах Європи столовий ніж з гострим кінцем поступився місцем ножа, що має заокруглене лезо. Необхідності наколювати на ніж шматки їжі більше не було, так як цю функцію виконувала вилка.

Гудзик
Древні люди замість гудзиків з'єднували шматки свого одягу шипами від рослин, кісточками тварин і палицями. У Древньому Єгипті вже використовувалися пряжки або один шматок одягу просмикувався в отвір, зроблений в іншому, або кінці просто зв'язувалися.
Хто саме винайшов гудзик, невідомо: одні вчені схиляються до того, що це були греки або римляни, інші - що гудзик прийшов з Азії. Робилися вони переважно зі слонової кістки.
Широке поширення гудзики одержали тільки в XIII столітті. І майже до XVIII століття були ознакою багатства і шляхетного походження: королі й аристократія могли дозволити собі замовити гудзики з золота і срібла. На початку XVIII століття гудзики стали робити з металу і міді, але майже до кінця XIX століття гудзики були настільки дорогим товаром, що їх перешивали з одного одягу на інший.

Скрепка

З'єднувати разом аркуші папера почали в XIII столітті: у лівому верхньому куті кожної сторінки робилися надрізи, крізь які просмикували стрічку. Пізніше тасьму стали натирати воском, щоб, по-перше, стрічка стала міцнішою, а по-друге, було легше виймати чи вкладати потрібні аркуші.
У 1835 році лікар з Нью-Йорка Джон Айрленд Хоуї винайшов машину для виробництва шпильок. Шпильки були, природно, придумані для кравців, щоб їм було простіше під час шиття з'єднувати шматки тканини, але їх також стали використовувати при скріплення паперу.
Вперше з'єднувати папір закрученим шматком дроту придумав норвезький винахідник Йохан Ваалер в 1899 році, але вона не була схожа на нинішню скріпку. А скріпку в тому вигляді, в якому вона зараз і існує, придумали в англійській компанії "Gem Manufacturing Ltd", але чомусь цей винахід так ніхто ніколи не запатентував.

Гребінець
Найдавнішими гребінцями, якими користувалися жителі Землі, можна вважати риб'ячі кістяки. Невідомо, де і коли був зроблений перший гребінець, але один з самих древніх екземплярів було знайдено при розкопках на території Давнього Риму.
Він був зроблений з широкої кістки тварини з ручкою і вісьмома вручну вирізаними зубчиками, що розташовувалися на відстані 0,2 см один від одного. Згодом гребінці робилися також з дерева, коралів, слонової кістки, черепашачого панцира і рогів різних тварин. Цей матеріал для гребенів використовувався аж до середини XIX століття.
У 1869 році два брати - Ісая і Джон Хайатт - винайшли целулоїд, що цілком змінило виробництво гребінців. Слони і черепахи були врятовані від повного знищення, а люди одержали більш дешеві гребені з матеріалу, зовні дуже схожого і на корали, і на слонову кістку, і на панцир черепахи.

Сірники
Якими тільки способами люди не здобували вогонь до появи сірників. Терли один об одного дерев'яні поверхні, вибивали іскру кремнієм, намагалися зловити сонячний промінь крізь шматочок скла. А коли це вдавалося зробити, дбайливо підтримували жар у глиняних горщиках.
І лише наприкінці XVIII століття жити стало простіше - французький хімік Клод Бертоллє одержав речовину, названу згодом бертолетової сіллю. Так у Європі в 1805 році з'явилися сірники-"маканки" - тонкі лучинки з головками, змащеними бертолетової сіллю, що запалювалися після обмакувания їх у розчин концентрованої сірчаної кислоти.
Винаходу першого "сухих" сірників світ зобов'язаний англійському хіміку і аптекаря Джону Уокеру. У 1827 році він виявив, що якщо на кінчик дерев'яної палички нанести суміш із сульфіду сурми, бертолетової солі і гуміарабіку (це така в'язка рідина, що виділяє акація), а потім висушити все це на повітрі, то при терті об наждачний папір її голівка легко запалюється.
А отже, необхідність тягати із собою пляшечку з сірчаною кислотою відпадає. Уокер налагодив невелике виробництво своїх сірників, що пакували в олов'яні пенали по 100 штук, однак великих грошей на своєму винаході не заробив. До того ж ці сірники мали жахливий запах.
У 1830 році 19-річний французький хімік Шарль Соріано винайшов фосфорні сірники, що складалися з суміші бертолетової солі, фосфору і клею.
Ці взагалі легко спалахували при терті про будь-яку тверду поверхню, наприклад підошву чобота. Сірники Соріано не мали запаху, однак були шкідливі для здоров'я, оскільки білий фосфор отруйний.
У 1855 році хімік Йохан Лундстром збагнув, що червоне іноді краще, ніж біле. Швед наніс червоний фосфор на поверхню наждачним паперу зовні невеликої коробочки і додав той же самий фосфор до складу голівки сірника. Таким чином, вони вже не приносили шкоди здоров'ю і легко запалювалися про заздалегідь приготовлену поверхню.
Нарешті, в 1889 році Джошуа Пьюсі винайшов сірникову коробку, однак патент на цей винахід був відданий американської компанії Diamond Match Company, яка придумала точно такий самий, але з "запальною" поверхнею зовні (у Пьюсі вона розташовувалася усередині коробка).

Голка
Історія шиття налічує вже більше 20 тисяч років. Первісні люди проколювали шкури доісторичним подобою шила з шипів або обтесаних каменів, через отвори просмикували сухожилля тварин і таким чином споруджували собі "костюм".
Найперші голки з вушком, зроблені з каміння, кісток та рогів тварин, були знайдені на територіях сучасної Західної Європи та Середньої Азії близько 17 тисяч років тому. В Африці голками служили товсті жилки пальмового листя, до яких прив'язувалися нитки, зроблені також з рослин.
Вважається, що перша сталева голка була зроблена в Китаї. Там же, в III столітті до нашої ери, придумали наперсток. Племена, що населяли Мавританію (в давнину область на північному заході Африки, західна частина території сучасного Алжиру і східна частина території сучасного Марокко), донесли ці винаходи на Захід.
Масове виробництво голок почалося тільки в XIV столітті в Нюрнберзі, а потім і в Англії. Найпершу голку за допомогою механізованого виробництва зробили в 1785 році.
Першого прадіда сучасних ножиць знайшли в руїнах Стародавнього Єгипту. Зроблені з цільного шматка металу, а не з двох схрещених лез, ці ножиці датуються XVI століттям до нашої ери. А ножиці у тому вигляді, в якому вони відомі зараз, винайшов Леонардо да Вінчі.

Каблук
Перші підбори з'явилися у східних вершників у XII столітті, однак назвати їх підборами взагалі-то було складно. Це були якісь наліпки, які служили для вельми практичних цілей: чоловіки прибивати їх до туфель, щоб нога міцно трималася в стремена при стрибку. А от хто і коли винайшов справжній каблук, точно невідомо, однак прийнято вважати, що сталося це в XVII столітті в Іспанії з легкої руки майстрів з міста Кордови.
Вони розробили структуру і конструкцію підбора, основними формами якого були скошені всередину і "французькі" - з "талією" посередині. В епоху рококо підбор перебрався ближче до центру туфельки, тим самим ніби зменшуючи ніжку. З часом форма каблука змінювалася різні зміни: від високих каблуків-чарочок до широких квадратних, які придумали спеціально для дівчат, танцювали твіст.
І, нарешті, в 1950 році італійський модельєр Сальваторе Феррагамо винайшов відому шпильку: в якості опори для каблука він запропонував довгий сталевий стрижень-стилет.

Зубна щітка
Про гігієну порожнини рота дбали ще за три тисячі років до Різдва Христова древні єгиптяни: у їх саркофагах були знайдені прообрази зубних щіток, зроблені з гілочок дерев з розпушеними кінцями. Але винахідником сучасних щіток вважається китайський імператор, спорудив першу щітку в 1498 році.
Щетина китайських зубних щіток була зроблена з волосся з загривку сибірського дикого кабана, а ручки були або з дерева, або з кістки тварини. Коли в XVII столітті цей винахід дійшов до Європи, де в той час чистити зуби було не прийнято, жорстка шерсть кабана була замінена на більш м'яку кінську гриву. До цього охайні європейці використовували зубочистки, зроблені з гусячих пір'я, а ті, хто багатший, - з міді або срібла, або просто протирали зуби ганчірочкою.
Вовна і щетина тварини, зокрема того ж кабана, використовувалася при виробництві зубних щіток аж до ХХ століття. У 1937 році винайшли нейлон, і з 1938 року ворсинки щітки почали робити з нього.
Однак щітки "тваринного походження" продовжували користуватися більшою популярністю, тому що були м'якше і не дряпали ясна, на відміну від штучних. Нейлонова щетина зубних щіток стала такою м'якою, як зараз, тільки в 1950 році.