Головна » 2013 » Листопад » 17 » Вундеркінд - подарунок долі або випробування

Вундеркінд - подарунок долі або випробування

Поява дитини в сім'ї - це диво, а поява «диво дитини», так дослівно з німецької мови перекладається вундеркінд, - це не просто каприз долі, а справжнє випробування . Батьки завжди будуть приходити в подив і захоплення від незвичайних здібностей своїх дітей. Однак, незважаючи на те, що успіхи в розвитку, які робить дитина в перші роки життя, змушують батьків пишатися своїм унікальним чадом, в той же час, у більшості з них, виникає обгрунтоване занепокоєння : а що з цим «дивом» робити далі ? Дорослим, не обтяженим вантажем геніальності, і мають досвід класичного виховання, складно знайти правильний підхід до незвичайної дитині . Спробуємо розібратися в цій нелегкій справі, відповівши на такі питання : «Як розпізнати в дитині генія?», І «Яких помилок уникнути у вихованні незвичайного малюка?»

симптоми геніальності

Незважаючи на те, що наука пішла давно далеко вперед, однак і сьогодні геніальність оповита ореолом таємничості і невідомості . Досить складно сформулювати критерії «дива», коли дивишся на картину, слухаєш музичний твір і розумієш - це незвичайно . Геній вимагає визнання .

На сьогоднішній день відомі всі, коли-небудь жили генії. Тому можна підрахувати, що визнаний геній народжується один на 50 мільйонів чоловік, а скільки їх не визнаних ? Хоча і тут генетики дали точну відповідь : потенційні генії народжуються один на 100 тисяч осіб. І це не залежить від країни, континенту, місця народження - кожен 100 000 немовля, за законом генетика Харді - Вайнберга - геній від природи. Куди ж діваються ці незвичайні діти ? І як розглянути дар геніальності, а найголовніше - його не вбити ? Геніальність має свої фізіологічні передумови . На сьогоднішній день найбільш докладно вони описані радянським генетиком В. П. Ефроімсоном в книзі «Генетика і геніальність» і ось деякі з них:

1 . Високочолих . Та саме, чим більше чоло, тим людина розумніша .
2 . Гіперурикемія . Підвищений вміст в крові сечової кислоти, яка за своїми хімічними властивостями подібна кофеїну або теоброміну - стимуляторів мозкової активності . Так, нормальна людина, щоб підбадьоритися випиває чашку кави або міцного чаю, і отримує заряд фізичної та розумової активності, геній же знаходиться в подібному стані постійно.
3 . Синдром Марфана . Найчастіше, це люди високого зросту, худорляві, з видовженими кінцівками. Як правило, мають порок серця і характеризуються підвищеним вмістом адреналіну в крові - наймогутнішого джерела життєвої активності .
4 . Циклотимія . Психічний розлад, що характеризується різкими перепадами настрою від депресії та нудьги ( гіпотіміі ) до піднесеного настрою, що межує з ейфорією, і бажанням творити добро ( гіпертіми ) . Саме у фазі гіпертіми генії, найчастіше, творять свої унікальні твори .
5 . Синдром Морріса. Дана патологія проявляється порушенням статевого розвитку .
Звичайно, взаємозв'язок цих генетичних особливостей з геніальністю не завжди буде сто процентною, однак, наявність одного або двох ознак найбільш ймовірно .

Поряд з генетичними передумовами існують і інші характерні ознаки геніальності.

Ищете программу, которая бы подходила своим функционалом к раскрутке игровых серверов? Можете скачать программу для раскрутки сервера.
Джонатан Свіфт говорив : «Коли у світі народжується справжній геній, ви можете безпомилково відрізнити його за наступним ознакою ВР, " все бовдури об'єднуються проти нього». Дійсно, вундеркінди дуже відрізняються від своїх однолітків, тому часто бувають відкинуті ними . Та й самим маленьким геніям нецікаво в суспільстві одноліток, вони виглядають розумнішими і здібніші, що дратує їх однолітків і дає привід для насмішок. Тому одним з ознак неординарності дитини - є його прагнення спілкуватися з дорослими, задавати питання і отримувати вичерпні відповіді, уникаючи дитячих забав і спілкування з дітьми.

Вундеркінди з дитинства відрізняються допитливістю і хорошою пам'яттю . І прикладів цьому безліч : так, одинадцятирічний єгипетський хлопчик Сайед Мустафа Шериф за півроку вивчив всі сури Корану, тоді як звичайному студенту релігійної школи для цього знадобилося б 8 років. І подібних прикладів безліч . Діти- генії мають широкий спектр інтересів, починаючи з того як з'явилося життя на Землі і закінчуючи «начинкою» комп'ютера і телевізора . Тому батькам варто запастися терпінням і підвищувати особистий рівень знань. І взагалі, доведеться змиритися з думкою, що ваша дитина розумніший за вас . І вам належить щоденна інтелектуальна дуель з рівним собі . Тому дозвольте дитині керувати вами, він сам знає, що йому цікаво. Завдання ж батьків слухати і допомагати шукати відповіді на цікаві маленького всезнайка питання .

Обдаровані діти відрізняються завидною цілеспрямованістю й умінням робити кілька справ одночасно. Так, створюючи свій шедевр, дитина буде його переробляти стільки разів, скільки знадобитися, щоб домогтися, на його думку, досконалості. При цьому він може розмовляти, грати, не відволікаючись від основного заняття . Ця особливість отримала назву «Феномен Цезаря».

Тяга до розумової праці, потреба у підвищених інтелектуальних зусиллях, ще одна особливість вундеркіндів . Дитина - геній страждає без розумової праці, а його природне працьовитість стає основою для розширення кругозору. Можливість зосереджуватися досить довго на одному завданні, є внутрішньою потребою, що в цілому характеризується як схильність до інтелектуальної діяльності . Саме ця якість обдарованості мав увазі Едісон, коли казав: «Геній - це 1% натхнення і 99 % поту».

У більшості обдарованих дітей яскравий старт, проте, за підрахунками вчених, тільки 3 - 5% з них у майбутньому домагаються успіху і визнання своєї геніальності. Куди ж діваються решта 95 % ? А вони, в одному випадку, в підлітковому віці порівнюються у розвитку зі своїми однолітками, і в майбутньому їх чекає нормальне життя, а в іншому - їх доля досить трагічна. Будучи невизнаними, не вміючи програвати і помилятися, не реалізовані генії часто закінчують свої дні в психіатричних клініках, спиваючись і замикаючись у своїй «шкаралупі».

Як не нашкодити, а допомогти розвинутися унікальним здібностям дитини ?

У чому ж криється феномен зникнення маленьких вундеркіндів ? Вчені вважають, що причиною тому, як внутрішня психосоматична організація самої дитини, так і помилки батьків у вихованні маленьких геніїв.

Так дитина, що звикла з легкістю вирішувати поставлені завдання, стикаючись з труднощами у дорослому житті, не вміє їх долати. Більшості геніїв притаманний побутової та соціальний інфантилізм, що робить їх безпорадними і розгубленими в океані життєвих проблем . Найчастіше вони не можуть знайти спільну мову з іншими людьми і назавжди залишаються самотні і ізольовані від суспільства, що робить їх існування нестерпним . Крім цього такі діти страждають і різними соматичними захворюваннями, природа, обдаровуючи незвичайним розумом і здібностями, забирає фізичну складову. До всього перерахованого варто додати і помилки батьків у вихованні, а у більшості вони схожі:

Робити ставку на розвиток унікальних даних, не приділяючи увагу розвитку інших здібностей . Чи не відомо виростить із юного геніального шахіста другий Гаррі Каспаров, а от знання мов, прочитаних книг, прослуханих музичних творів буде непоправно втрачено.
Концентруватися на інтелектуальному розвитку на шкоду фізичної повноцінності . Природа, обдаровуючи дитини незвичайним розумом, зовсім не дає йому шансу полюбити фізичні вправи і спорт. І чим складніше даються дитині фізичні навантаження, тим більше зусиль повинні прикладати батьки, щоб прищепити любов дитини до спорту.

Ізолювати маленького генія від однолітків. Це справжня проблема : з одного боку дитина і сам не хоче перебувати в суспільстві одноліток, йому не цікаво з однолітками, з іншого, поміщати його в колектив більш дорослих дітей, психологи не рекомендують . На думку фахівців, старші діти відкинутий маленького генія, незважаючи на те, що інтелектуальні завдання він буде вирішувати нарівні з ними. Єдине правильне рішення, дитина повинна залишатися в середовищі собі подібних, при цьому навчання має проходити за індивідуальною програмою, або в школі для обдарованих дітей.
Надмірна опіка юного обдарування. Деякі батьки до того зосереджені на розвитку таланту маленького вундеркінда, що зовсім забувають прищепити йому елементарні побутові навички . Так, відомі випадки, коли дитину 7 років, який писав дивовижні вірші і досконало володів набором на комп'ютері, годували з ложечки, тільки тому, що він не вмів користуватися цим столовим приладом . А юні генії, які, навіть, будучи підлітками не вміють зав'язувати шнурки ? ...

Бажання : будь-яку ціну прославити маленького вундеркінда, і себе заодно. Починається все з невинною демонстрації чудо- дитину сусідам і колегам, а закінчується зйомками на телебаченні та гастролями по країні. Така, по суті, нешкідлива слава може призвести як до «зіркової хвороби» несформованою особистості, так і до затяжних депресій, одного разу незатребуваного таланту.
Проте як би не склалася доля маленького генія, а вміння неординарно мислити і вирішувати нестандартно поставлені завдання не завадила ще жодній людині . А здібності ці необхідно розвивати. І що може бути краще спільних з батьками евристичних ігор та інтелектуальних дуелей ? При цьому необхідно пам'ятати слова письменника і поета Валентина Домиль : «Батьки, видавлюючи з вундеркінда генія, не задавив в ньому дитини».