Головна » 2010 » Липень » 5 » Десять міфів про Середньовіччя

Десять міфів про Середньовіччя

Середньовіччя часто зображується як низка публічних страт. Чималу частку стереотипів успішно насаджувало кіно, смакувати страхіття і муки людей у Темні Віку. Але насправді все було не зовсім так.

10 - Без суду і слідства

У багатьох середньовічних товариств насправді була суддівська система, хоч справи розглядалися набагато швидше, ніж у сучасному суді. У середньому суд тривав трохи менше півгодини. При бажанні суддя міг просто задати кілька питань і винести вердикт, навіть не порадившись з присяжними.

9 - Беззаконня

Насправді суспільство раннього середньовіччя вимагало більше соціальної відповідальності, ніж сучасне. Якщо один з жителів заявляв, що з ним поступили нечесно, то в його праві була оголосити про розшук злочинця і всі, хто не взяв участі в гонитві, вважалися б посібниками.

8 - Набожні люди

Середні століття дійсно дуже сильно пов'язані з релігією. У церкві навіть була власна система правосуддя. Але ось злочинці «світським" законам цілком могли отримати притулок в стінах церкви і таким чином сховатися від держави.

7 - З очей геть - з серця геть

Злочинці, які здійснювали не важкі злочини, попереджувалися, а потім просто виганяли з поселення. Замість того, щоб стратити їх або переповнювати в'язниці, суспільство просто позбавлятися від них, проганяючи і забороняючи повертатися. Ефективно, якщо не враховувати сусідні міста.

6 - Покарання за будь-які проступки

Голлівудські фільми змушують нас думати, що в середньовіччі вбивали за будь-яку провину - від ляпаса солдату до крадіжки курчат з королівського двору. Насправді вища міра покарання застосовувалася тільки до вчинили найбільш тяжкі злочини, серед яких значилися вбивство, зрада і підпал. Найчастіше злочинців вішали.

5 - Королі вище закону?

Частка правди в цьому є. Дійсно у коронованих осіб були деякі привілеї в плані законів, але в більшості країн Європи існували обмежувальні фактори, які не давали королям творити що завгодно. Англійська Magna Carta, яка обмежувала фінансові можливості королівської родини - лише один з таких прикладів.

4 - Публічне відрубування голови тижні?

Позбавлення голови, швидке і безболісне у випадку з добре відточеним сокирою і вмілим катом, вважалося карою для привілейованих осіб. Звичайних людей вкрай рідко стратили подібним чином. Найчастіше так страчували зрадників, а сам процес відбувався за стінами замків.

3 - Час вогню?

Деякі «відьми» (у всякому разі, їх такими вважали обвинувачі) дійсно були засуджені і спалені в середньовіччі, але основна частина всесвітньо відомих вогнищ інквізиції запалилася лише в період Реформації (після 1550). Але от, наприклад, в Англії навіть на піку «відьомської» істерії рідко запалювалися багаття. Зазвичай відьом просто вішали.

2 - відріж руки, відріжемо вуха

Нанесення каліцтв злочинцям, на зразок ушкоджень рук або відрізання вух, дійсно іноді використовувалося у великих містах на зразок Лондона, але здебільшого було порожній загрозою, який утримував потенційних злочинців у рамках закону.

1 - На дибу його!

Відображена у фільмі «Хоробре серце» диба, розтягуються жертву в різні боки, насправді не використовувалася в Англії до самого кінця XV століття. Її почали застосовувати з іншими інструментами для тортур в 1500-х роках, коли королева Єлизавета I і інші європейські монархи впритул взялися за витіснення релігійних опонентів із своїх країн.