Головна » 2010 » Липень » 5 » Факти про приказки

Факти про приказки

10 місце: Таємнича «трин-трава» - це зовсім не якесь там рослинна зілля, яке п'ють, щоб не хвилюватися. Спочатку вона називалася «тин-трава», а тин - це паркан. Виходила «трава підзаборна», тобто нікому не потрібний, всім байдужий бур'ян. 9 місце: Перепетією- в деяких діалектах називається сплетений з гілок пастка для риб. Потрапити до неї - справа, звичайно, неприємне.

8 місце: Риба білуга, звичайно, не реве. Зате полярний дельфін, белуха дійсно видає дуже гучні звуки, схожі на рев.

7 місце: Рибалки знають, що в деяких випадках, перш ніж тягти рибу з води, її треба вивести на чисту воду. Адже в заростях очерету або там, де в мулі тонуть корчі, ліпша на гачок риба легко може обірвати волосінь і піти.

6 місце: Вираз «підкласти комусь свиню» можна тлумачити на основі правил народної гри «в свинки», де гравцеві підкладали придатну для удару бабку - «свинку». У французькій мові в таких випадках кажуть: "jeter un chat aux jambes de quelgu'un" (кинути під ноги кота).

5 місце: День четвер у стародавніх слов'ян був присвячений богові грому і блискавки Перуна. Йому, в тому числі, підносили молитву про дощ у посуху. Вважалося, що він повинен особливо охоче виконувати прохання в «свій день» - четвер. А так як ці благання часто залишалися марними, то приказка «Після дощику в четвер» стала застосовуватися до всього, що невідомо коли виповниться

4 місце: Тісто для тертого калача дуже довго м'яли, місили і терли, від чого калач виходив незвичайно пишним. І ще є прислів'я - не терти, не м'яти, не буде калач. Тобто людину вчать випробування і біди.

3 місце: Вираз «ні пуху, ні пера» виникло в середовищі мисливців. Вважалося, що при прямому побажанні (і пуху, і пера) результати полювання можна наврочити. Перо в мові мисливців означає птах, пух - звірі. У давні часи мисливець, який відправляється на промисел, отримував це напуття, «переклад» якого виглядає приблизно так: «Нехай твої стріли летять мимо цілі, нехай розставлені тобою і капкани залишаться порожніми, так само, як і ловча яма!» На що здобувач , щоб теж не наврочити, відповідав: «До біса!».

2 місце: Вираз «знати всю таємницю» пов'язане із старовинною тортурами, при якій обвинуваченим заганяли під нігті голки або цвяхи. Рідко в яких випадках обвинувачений не визнавався.

1 місце: І на стару буває проруха, то є і навчений досвідом людина може помилятися. Однак, раніше сенс фрази був іншим: «Все буває, все можливо». Адже в древньому російській мові слово «проруха» означає згвалтування.