Головна » Реферати » Реферати 1 курс » Історія України

Боротьба народів України проти монголо-татарських нападівУ XIII в. народам нашої країни довелося винести важку боротьбу з іноземними загарбниками. Зі сходу на Русь, на народи Середньої Азії і Кавказу обрушилися полчища монголо-татарських завойовників. З заходу російські землі і землі народів Східної Прибалтики піддалися агресії німецьких, шведських і датських лицарів-хрестоносців, а також угорських і польських феодалів. Результат героїчної боротьби з загарбниками надовго визначив історичні долі більшості народів нашої країни, вплинув на їх подальший економічний і державно-політичний розвиток, привів до значних змін в етнічній і політичній карті Східної Європи і, Середньої Азії.
У даній роботі ми зупинимося на монголо-татарській навалі на Русь, встановленні ордннського ярма і визвольній боротьбі російських земель із загарбниками.

1. Перші зіткнення російських дружин з монголо-татарськими завойовниками. Походи Батия на Русь.


У 1207 р. Чингисхан передав своєму старшому сину Джучі як улус землі в басейні Іртиша і далі на захід, «куди ступить нога монгольського коня», намітивши, таким чином, план завойовницьких походів убік Європи. До початку 30-х років XIII у; монголо-татари, зайняті війнами в Китаї і Середній Азії, проводили активну стратегічну розвідку майбутнього театру воєнних дій, збирали відомості про політичне положення, економічному і військовому потенціалі європейських країн.
Навесні 1223 р. тридцатитисячний загін під головуванням Джебе і Субедея, роблячи розвідувальний похід у Східну Європу, вийшов з півдня через Закавказзя в половецькі степи і розгромив, кочуючу в межиріччі Волги і Дніпра одну з половецьких орд, залишки якої в паніці втікли за Дніпро. Половецькі хани, що знаходилися зі своїми ордами на захід від низов'їв Дніпра, звернулися по допомогу до російських князів. Останні, вирішивши на з'їзді в Києві надати допомогу половцям, з'єдналися з ними і виступили назустріч монголам. Це, було останнє напередодні навали Батия військове підприємство, у якому взяло участь більшість російських князів. Але через. Феодальні міжусобиці у поході не брав участь найсильніший тоді на Русі князь Юрій Всеволодич Владимирський.
31 травня 1223 р. недалеко від річки Калки об'єднана російсько-половецька рать зустрілася з основними силами монголо-татар. Відсутність єдиного командування, непогодженість дій і звади між князями навіть під час бою визначили трагічний для російських полків і половців результат битви. Успіх галицько-волинських дружин Мстислава Удалого і молодого Данила Романовича Волинського, що потіснили на початку битви бойові ряди монголо-татар, не був підтриманий іншими князями. Не витримавши удару монгольської кінноти половці в паніці бігли з полю бою, розваливши ряди російських воїнів, що боролися. Київський князь Мстислав Романович, що ворогував із Мстиславом Удалим, зміцнився зі своїм численним полком осторонь від бою на пагорбі і до кінця битви залишався стороннім спостерігачем розгрому російських полків. На третій день облоги -табору монголами київський князь склав зброю, повіривши обіцянці Субедея відпустити його безперешкодно на Русь, але був по-звірячому убитий разом з іншими князями і воїнами. З берегів Калки на Русь повернулася десята частина російської раті. Такої важкої поразки Русь ще не знала. Пам'ять про цю криваву битву народ зберіг у билині про загибель російських богатирів, що охороняли і захищали до цього Русь від степових кочівників.
Монголи переслідували залишки російських дружин до Дніпра, але вторгнутися в межі Русі не зважилися, тому що їхні ряди сильно зріділи в битві на Калці. Відступаючи на схід, на з'єднання з основними силами Чингисхана, Субедей спробував проникнути в межі Волзької Болгарії, але зазнав невдачі. Однак основна задача, поставлена перед його загоном, — зробити військову розвідку сил половців і Русі — була виконана.
Наприкінці 20-х — початку 30-х років монголи почали невдалу спробу опанувати землі половців, алан, башкир і волзькі болгари силами одного улусу Джучі. Тоді в 1235 р. на курултаї в Каракоруму було прийняте рішення про загальмонгольський похід на захід для завоювання країн Європи. На чолі походу був поставлений син Джучі хан Батий (Бату), радником якого став Субедей.
Наприкінці 1236 р. монголи стрімким ударом розгромили Волзьку Болгарію, навесні і влітку 1237 р. підкорили собі половецькі орди в межиріччі Волги і Дону, захопили землі буртасів і мордви на Середовищій Волзі. Восени 1237 р. основні сили Батия зосередилися у верхів'ях ріки Воронеж для вторгнення в Північно-Східну Русь. На Русі не могли не знати про вторгнення, що готувалося. Грозним застереженням про страшну небезпеку була доля міст Середньої Азії, про яку на Русі дізнавалися від російських і болгарських купців, що торгували з Ургенчем, а також захоплення монголами сусідніх з Руссю земель, особливо Волзької Болгарії. Але зайняті своїми міжусобицями князі нічого не зробили для об'єднання сил перед обличчям загального ворога.
Кількісна перевага стала одним з вирішальних факторів успіху завойовницьких походів монголів. Батий рушив на Русь 120—140 тис. своїх воїнів, з яких монголо-татар нараховувалося усього лише 40—50 тис. Русь, як і інші феодально роздроблені країни Європи й Азії того часу, не могла протиставити полчищам монголо-татарської кінноти, спаяним залізною дисципліною і єдиним командуванням, рівноцінні по чисельності військові сили. Уся Русь могла виставити понад 100 тис. воїнів, але об'єднання сил країни виявилося нездійсненним в умовах князівських чвар і міжусобиць. Князівські кінні дружини по озброєнню і бойовим якостям перевершували монгольську кінноту, але вони були порівняно нечисленні. Основна ж маса збройних сил князівств, що складалася з ратників міських і сільських ополчень, уступала монголам і в озброєнні, і в бойових навичках. Кількісна перевага, що давала перевагу маневреній монгольській кінноті в умовах польових воєнних дій, змусило російських князів дотримувати в основному оборонної тактики, розрахованої на виснаження ворога. Але дерев'яні фортеці російських міст із їхніми нечисленними захисниками були придатні для тривалого «сидіння» в облозі під час феодальних міжусобиць і оборони від настільки ж нечисленних загонів супротивника, що вів пасивну, розраховану на змор облогу. Протистояти ж довго багатотисячним полчищам монголо-татар, що застосовували складну облогову техніку і використовували тактику безперервного штурму для виснаження сил захисників, вони не могли.
Узимку 1237 р. полчища Батия вторгнулись у межі Рязанського князівства. Для рязанських князів, що звикли до літньо-осінніх набігів половців, зимовий наступ монголо-татар виявилось несподіваним. Князівські дружини були розосереджені в стольних питомих містах. Звертання рязанських князів за допомогою до сусідніх володимирських і чернігівських князів залишилося без відповіді, що не похитнуло, однак, рішучості рязанців стояти за свою землю на смерть. Послу Батия, що прибув в Рязань з ультимативною вимогою покірності і сплати принизливої і важкої данини («в усьому десяте»), було гордо відмовлено Спроба перепинити загарбникам шлях біля границь князівства за допомогою наспіх зібраних полків закінчилася поразкою. Залишки розбитих рязанських полків були змушені укритися за стінами Рязані. П'ять днів відбивали захисники міста запеклий штурм змінявших друг друга туменів Батия. На шостий день монголо-татари ввірвалися в місто, що розграбували і спалили, а всіх його жителів перебили.
Залишивши позаду спустошену і Рязанську землю, що збезлюділа, Батий рушив свої сили на Володимирське КНЯЗІВСТВО. Великий князь Юрій Всеволодич використовував місячну затримку монголо-татар у Рязанській землі для зосередження значних військових сил біля Коломни, що прикривала єдино зручний зимовий шлях на Владимир по Москві-ріці і Клязьмі. У «січі великій» під Коломною загинула майже уся володимирська рать, що фактично визначило долю всієї Північно-Східної Русі. Завзятий опір загарбникам зробили жителі Москви, невеликого тоді міста - крепості, що прикривали шлях на Владимир з південного-заходу. Тільки на п'ятий день штурму монголо-татарам удалося опанувати Москвою і цілком її знищити.
4 лютого 1238 р. Батий осадив Владимир. Кілька днів відбивали владимирці штурм його туменів. 7 лютого монголи ввірвалися через пролами у фортечній стіні в місто.. Його останні захисники загинули у вогні підпаленого загарбниками Успенського собору. Багате місто було розграбовано і спустошено, у вогні пожарищ загинули найцінніші пам'ятники літератури, мистецтва й архітектури. Після узяття Володимира полчища Батия розсіялися по Владимирському князівству, стираючи з обличчя землі міста, розоряючи і спалюючи селища і села. Протягом лютого ними було узято і зруйноване 14 міст у межиріччя Клязьми і Волги (Ростов, Суздаль, Ярославль, Кострома, Углич, Галич, Дмитрів, Тверь, Юр'єв і ін.). У березні 1238 р. у кровопролитній битві на ріці Сіті разом з великим князем Юрієм Всеволодичем загинули останні володимирські полки, спішно зібрані з жителів північних міст і залишків розбитих раніше дружин.
З узяттям після двотижневої облоги порубіжного з Владимирською землею новгородського «пригорода» Торжка перед загарбниками відкрилася дорога на Новгород, Полоцьк і інші міста Північно-Західної Русі. Однак весна, що наступила, перетворила новгородські ліси і болота в драговині, непрохідні для монгольської кінноти, обтяженої незліченними обозами з награбованим видобутком і полоненими. У кровопролитних битвах і штурмах російських міст загарбники понесли величезні втрати, їхня бойова міць ослабнула. Батий почав відхід у південні степи для упорядкування своїх туменів.
Відходячи на південь, монголо-татари широким фронтом «облави» ще раз пройшли по Північно-східній Русі, знищуючи уцілілі міста, залишаючи позаду залиту кров'ю, випалену і спустошену землю. Правий фланг «облави» захопив східні окраїни Смоленського і Чернігівського князівств. Спроба монголо-татарського загону захопити Смоленськ була зірвана смоленськими полками, що відкинули загарбників від стін міста. Безприкладний подвиг зробили жителі невеликого містечка Козельска, сім тижнів відбивавші штурм полчищ Батия, що підійшли під його стіни. Монголо-татари опанували містом ціною небачених для них втрат і тільки тоді, коли в рукопашних сутичках загинули майже всі його захисники, «Зле місто», як назвали Козельск монголо-татари, був за наказом Батия стертий з обличчя землі.
Літо 1238 р. Батий провів у придонських степах, але уже восени його загони вдруге спустошили Рязанську землю і спалили ряд уцілілих під час першого походу міст (Муром, Гороховець, Нижній Новгород і ін.). Навесні 1239 р. було розгромлено Переяславльске князівство на лівобережжі Дніпра, що прикривало Русь з південно-сходу від степових кочівників. Восени того ж року була спустошена Чернігівська земля, а на початку 1240 р. монголо-татарський загін уперше з'явився під Києвом.
Восени 1240 р. Батий рушив свої полчища на Південну Русь. Форсувавши Дніпро і переборовши завзятий опір «чорних клобуків», що захищали укріплену лінію по ріці Рось, монголо-татари наприкінці листопада підійшли до Києва.
Південно руські князі не витягли уроків з розгрому Північно-східної Русі, Переяславльського і Чернігівського князівств. Ніяких кроків по об'єднанню своїх сил князі, зайняті міжусобицями, не почали.
Боротьба з загарбниками звелася до самовідданої, але ізольованої, не зв'язаної з активними польовими діями, а тому приреченої на поразку, обороні міст. Гнітюче кількісна перевага і могутня облогова техніка дозволили монголо-татарам, не зважаючи на втрати, придушувати ці розрізнені вогнища опору. Лише деяким містам (Пагорб, Кременец, Данилов) удалося відбитися від туменов Батия. Узяті монголами міста піддавалися такому спустошенню, що деякі назавжди зникли з обличчя землі, інші довго не могли оправитися і повернути своє колишнє значення. Ще більшому руйнуванню піддавалися беззахисні сільські місцевості, де після навали завойовників залишалися одні попелища.
Оборону Києва очолив присланий князем Данилом Романовичем з невеликою дружиною воєвода Дмитр, але уся вага боротьби лягла на плечі простого київського люду. Вісім днів мужньо відбивалися кияни від чисельно переважаючого ворога. На дев'ятий день монголо-татарам удалося ввірватися в місто через пролами в стіні. Археологічні розкопки свідчать, що в Києві, як і в інших російських містах, захисники його стояли на смерть, боротьба йшла за кожну вулицю і будинок. Розграбований і спалений, що збезлюдів Київ надовго втратив значення великого політичного центра Південної Русі.
Захопивши Київ, монголо-татари обрушилися на Галицько-Волинську Русь. Навесні 1241 р., залишивши за собою лежачу в руїнах і знекровленій Південній Русі, полчища Батия рушили на захід. З часу пам'ятного Європі навали гунів над нею не нависала настільки реальна погроза завоювання з боку степових кочівників. Жодна європейська країна не могла протиставити полчищам Батия рівних по чисельності військових сил, особливо кінноти, що грала в бойових діях того часу вирішальну роль. Феодально-роздроблена Європа, подібно Русі, що роздирається суперництвом між правителями великих і малих держав і внутрішніми усобицами, не могла протистояти загарбникам як єдине ціле. Незважаючи на мужній опір подвергшихся монгольської агресії народів європейських країн, полчища Батия протягом року спустошили Польщу, Угорщину, Чехію, країни Балканського півострова і до лету
1242 р. вийшли до границь Північної Італії, а в центрі Європи, досягши Відня в Австрії й Оломоуца в Чехії, виявилися біля границь Німеччини. Однак наприкінці 1242р., у самий критичний для Західної Європи момент, Батий змушений був повернути свої війська на схід і повернутися в степові низов'я Волги.

2. Установлення монголо-татарського ярма. Визвольна боротьба російського народу.


На відміну від завойованих монголами країн Середньої Азії, Прикаспия і Північного Причорномор'я з їх сприятливими природними умовами для екстенсивного кочового скотарства, що стали територією монгольських держав, Рус зберегла свою державність. Залежність Русі від ханів Золотої Орди виражалася насамперед у важкій данині, який вони обклали російський народ. Одержавши представлення про військові можливості Русі і готовності російського народу відстоювати свою національну державність, монголо-татари відмовилися від прямого включення Русі до складу Золотої Орди і створення в російських землях своєї адміністрації.
У 1243 р. у ставку Батия був викликаний браг убитого на Сіті великого князя володимирського Юрія Всеволодича Ярослав, якому після офіційного визнання їм васальної залежності від Орди хан вручили ярлик (грамоту) на велике князювання володимирське з визнанням його «найстаршим» князем Північно-Східної Русі. Ярлики на свої князювання одержали й інші князі, що прибули велів за Ярославом в Орду і согласившиеся виконати ряд принизливих процедур, що підкреслювали їхню васальну покірність хану. Зберігши в руках князів влада в їхніх князівствах, хани обмежилися контролем за ними, посилаючи в російські землі своїх спеціальних представників — баскаків. Новітні дослідження не підтверджують прийнятого раніше погляду на баскачество як на військово-адміністративну форму організації панування монголів на Русі. Функції баскаків полягали в активному контролі за діями князів. По доносах баскаків «провинених» у чому-небудь перед ханом князів викликали в чи Орду ж посилали на російські землі каральну рать.
Батыев погром не зломив волю російського народу до опору завойовникам. Ханам Золотої Орди треба було ще більш десяти років, щоб закріпити своє панування над Руссю. Відмовлялися визнавати залежність від Орди західні і северозападные росіяни землі, яких майже не торкнуло навали. Швидко оправлялася від погрому Південно-Західна Русь. Данило Галицкий демонстративно відмовився з'явитися в Орду за ярликом і готувався до продовження боротьби' з нею. На початку 50-х років володимирський великий князь Андрій Ярославович (1249 —1252) спробував об'єднати усі ворожі Орді сили, уклавши антиординський союз з Данилом Галицким і тверским князем. У гордих словах, вкладених літописцем у його вуста: «Лутчи мі є бежати в чужюю землю, неже дружитися і служити татаром», — відбилася непримиренність народу до завойовників. Батий попередив спільний виступ князів, що готувався - він послав проти них каральну рать. Під Переяславлем ординська рать «царевича» Неврюя розбила наспіх зібрані полки Андрія Ярославовича і тверского князя. Данилові Галицкому упа.юсь відбити каральну рать «царевича». Куремсы, але в 1259 р. Південно-Західна Русь піддалася новій навалі ординських полчищ, і Данило Романович був змушений визнати свою залежність від хана. Розорена і роздроблена Русь ще не мала достатніх сил, щоб протистояти Орді. Ще не склалися необхідні для успіху визвольної боротьби економічні і політичні умови.
Після втечі князя Андрія Ярославовича за рубіж великим князем володимирським став Олександр Ярославович Невський (1252—1263), що у відносинах з ханами прагнув виходити з реального співвідношення сил Русі й Орди в той період. Основною задачею Русі Олександр Невський вважав боротьбу проти агресії хрестоносців із заходу. Незважаючи на усю вагу ординського ярма, Рус зберегла свою державність, російському народу не загрожувала асиміляція завойовниками. Що стояли на більш низькій ступіні загального розвитку монголи не могли нав'язати російському народу своя мова і культуру. Агресія ж хрестоносців загрожувала не тільки державному, але і національному існуванню і культурному розвитку російського народу.
Зосереджуючи сили Русі для відсічі агресії з заходу, Олександр прагнув підтримувати з ханами мирні відносини, не давати приводів для нових вторгнень і набігів і, відновлюючи підірвані продуктивні сили і господарство країни, поволі збирати сили для майбутньої визвольної боротьби. Цей курс Невського у відносинах з Ордою надовго став визначальним для володимирських, а потім московських князів. Він відповідав і інтересам основної маси російських феодалів, що предпочитали домовитися з завойовниками, поступитися на їх користь частиною доходів, але зберегти князювання і вотчини, влада над народом. До угоди з Ордою призивала і церква, що одержала від ханів охоронні грамоти на церковне майно і звільнення від данини.
Визвольна боротьба проти загарбників утруднялася посиленням феодальної децентралізації й ослабленням великокнязівської влади. Тимчасове посилення великокнязівської влади при Олександрі Невському, що поширив її на багато міст Смоленської, Чернігівської і Новгородско-Псковской земель, було підтримано ханами, нуждавшимися спочатку в її силі й авторитеті для твердження панування Орди в землях, яких не торкнулася навала, для сприяння в проведенні перепису й обкладання народу даниною. Після смерті Олександра Невський титул великого князя володимирського став об'єктом боротьби між питомими князями, для яких володіння їм зв'язувалося насамперед з одержанням доходів від керування територією, що складала «володимирська доля», і сюзеренітету над найбагатшими містами Північно-Західної Русі — Новгородом і Псковом.
Ослаблення великокнязівської влади відбулося й у Галицько-Волинській землі, що розділилася після смерті Данила Романовича Галицкого (1264) на ряд питомих князівств. Його сину Леву Даниловичу удалося тимчасово об'єднати Південно-Західну Русь, але, відрізана від інших російських земель, ослаблена внутрішніми усобицами і частими вторгненнями ординців, вона стала в XIV в. об'єктом агресії з боку польських, литовських і угорських феодалів.
Феодальному дробленню російських земель» розпаленню усобиц між князями всіляко сприяли хани Золотої Орди, стремившиеся не допустити посилення окремих князів. Хани зіштовхували слухняних їм князів з небезпечними і не бажаними Орді князями, усували останніх, убиваючи їх у ханській чи ставці ж посилаючи проти них каральні раті. Перетворивши видачу ярликів в об'єкт суперництва і торгу між князями, у знаряддя політичного тиску на них, хани навмисно порушували сформований на Русі порядок спадкування «столів» і втручалися в князівські усобицы, використовуючи їх як приводи для грабіжницьких вторгнень на Русь. Нерідко і самі князі «наводили» на Русь у боротьбі зі своїми суперниками татарські раті, як раніше вони «наводили» половців.
У 1257 р. монгольські переписувачі (численники), спираючи на допомогу великокнязівської адміністрації і сприяння світських і духовних феодалів, зробили перепис (запис у «число») населення російських земель для обкладання даниною і повинностями. Роблячи ординським численникам сприяння в проведенні перепису, російські феодали прагнули перекласти усю вагу «данини неминучей» на плечі працюючих мас. Данина, що відправляється щорічно в орду, («вихід», «десятина») була найбільшим тягарем ординського ярма. Спочатку вона збиралася натурою, але потім була переведена на гроші («срібло»). Одиницею обкладання служило кожне міське і сільське господарство. Вага постійної данини збільшувалася частими вимогами ханів надсилати їм додаткові великі суми (так називані запити). На користь хана йшли також відрахування з торгових пошлин. Важким тягарем на селян лягли ямська і підвідна повинності, обов'язок давати «корм» ординським чинам, що проїжджали, і їх почту. Збір данини був відданий ханами на відкуп мусульманським купцям (бесерменам), що обкладали населення додатковими довільними поборами, кабалили селян і продавали неспроможних боржників у рабство на східних невільничих ринках.
У змушеному визнанні монголами особливого положення Русі стосовно Золотої Орди, у відмовленні завойовників від створення в російських землях своєї адміністрації огром Яую роль зіграло не тільки героїчне до опір російського народу в роки Батыева навали, але і не припинялася його боротьба проти ординських переписувачів, збирачів данини, сваволі і бешкетувань баскаків, що приїжджали з Орди, ханських послів. Визвольна боротьба трудового народу тісно перепліталася з боротьбою проти росіян феодалів, що вступали в угоду з Ордою. Найбільше яскраво це проявилося під час перепису в 1257 р., що викликала ряд антимонгольських хвилювань, під час яких городяни і селяни розправлялися також і з феодалами, що робили допомогу численникам. Прибулі в Новгород численники були змушені шукати захист у великого князя від повсталої міської бідноти. Під час цих хвилювань був убитий посадник Михалка, що разом з боярами прагнув перекласти усю вагу данини на «менших людей» («Творяху бо бояри собі легко, а меншим зло»). Олександр Невський за допомогою інших князів жесчоко придушив повстання.
Коли в 1259 р. численники знову приїхали в місто для перепису, князю знову довелося взяти їх під захист і силою примусити новгородцев «з'явитися під число». У 1262р. повстали жителі Володимира, Суздаля, Ростова, Ярославля, Переяславля-Залесского, Устюга й інших міст Северо-Восгочной Русі. Повсталі розправлялися з ненависними ним бесерменами і місцевими феодалами, що співробітничали з татарами. Хвилювання проти баскаків і збирачів данини продовжувалися й у 70—90-х роках XIII в. У ході міських повстань відроджувалися вічові збора, становившиеся в руках міського люду знаряддям національно-визвольної й антифеодальної боротьби.
Придушити визвольну боротьбу російського народу застрашливими каральними ратями ханам не удалося, вони змушені були піти на окремі уступи). Наприкінці XIII в. збір данини був переданий російським князям, а потім з російських міст були відкликані і баскаки, що позбавило Орду можливості безпосередньо утручатися у внутрішньополітичне життя російських земель. Ці поступки, вирвані у важкій боротьбі народу, мали велике значення в створенні більш сприятливих умов для ліквідації важких наслідків монголо-татарських навал у господарстві країни, для початку боротьби за державно-політичну єдність Русі.

3. Наслідку навали і встановлення ординського ярма.


Батыев погром і стале потім на два сторіччя чужоземне ярмо привели до тривалого упадку в економічному, політичному і культурному розвитку російських земель, поклали початок відставанню їхній від передових західноєвропейських країн.
Величезний збиток був нанесений основі господарства країни — сільському господарству. Запустіли і прийшли в занепад землеробські центри Русі (Київська земля, центральні райони Північно-Східної Русі), жителі яких, що уцелели від загибелі і полону, залишали окультурені місця і рятувалися втечею в глухі малодоступні для монголо-татар лісові хащі Верхнього Поволжя і далі на північ — у Заволжя. Монголо-татари відсунули границі Русі на північ і захід, включивши у величезне «Дике поле», що простиралося від Північного Причорномор'я до Оки й Угри, освоєні издревле росіянами людьми степові і лісостепові землі (Переяславльское князівство на півдні, східні райони Чернигово-Северской землі і південні райони Северо-Восточиой Русі).
Важким наслідком монголо-татар-ского завоювання було роз'єднання Русі на окремі частини, приведшее до різкого ослаблення економічних і політичних зв'язків північно-східних і північно-західних російських земель з населенням західних і південно-західних російських земель, захоплених згодом польськими і литовськими феодалами.
Масове руйнування і руйнування російських міст, загибель і відведення в полон кваліфікованих ремісників привели до падіння ролі міст у політичному й економічному житті країни, до втрати багатьох ремісничих навичок і технологічних прийомів, до огрубіння і спрощення ремесла і ремісничих виробів. Зникли чи назавжди відродилися лише через 150—200 років такі види ремесла, як скань, чернь, перегородчатая емаль, поліхромна поливна кераміка, різьблення по камені й ін. Призупинилося кам'яне будівництво в містах, занепало образотворче і прикладне мистецтво. Ослабнув зв'язок міського ремесла з ринком, загальмувався розвиток товарного виробництва, перервалася тенденція, що намічалася, до перетворення ремесла в дрібнотоварне виробництво. Данина «сріблом» привела до витоку його в Орду і майже повному припиненню грошового обігу усередині росіян земель, що перервало починалося перед Батыевым навалою розвиток товарно-грошових відношенні.
Важкий удар був нанесений політичним і торговим зв'язкам із закордонними країнами. Лише міста Західної і Північно-Західної Русі — Новгород, Псков, Вітебськ, Смоленськ — не втратили їх. Північно-Східна Русь продовжувала торгівлю зі Сходом по волзькому шляху, але вона була утруднена грабіжницькими набігами ординців на російські торгові каравани.
Труднощі відновлення господарства, відродження зруйнованих міст і сіл збільшувалися відходом в Орду значної частини національного доходу у виді «данини», «запитів», «поминков» (подарунків) ханам і ординській знаті, а також неприпинялися набігами монголо-татар на російські землі. Тільки за останню чверть XIII в. було зроблено 14 великих вторгнень на Русь, не вважаючи безлічі більш дрібних набігів, що починалися для особистого збагачення ординською знаттю — «царевичами», «темниками», «уланами» і ін. Самою спустошливою навалоюою, що російські літописці порівнювали з Батыевым, була «Дюденева рать» у Се-веро-Восгочную Рус у 1293р., коли монголо-татари знову «усю землю пусту створили».
Треба було майже ціле сторіччя завзятої праці і героїчної боротьби народу, щоб у цих тяжких умовах відновити господарство і забезпечити його 'подальший підйом як необхідну основу для ліквідації феодальної роздробленості і створення Російського централізованої держави.

Висновок


У зриві монголо-татарських планів завоювання Європи, у порятунку європейської цивілізації вирішальну всесвітньо-історичну роль зіграла героїчна боротьба російського народу й інших народів нашої країни проти завойовників. Рус протягом століть прикривала Європу від, що приходили з глибин Азії і сменявших друг друга орд кочівників, приймала на себе і відбивала їхні удари. Страшної для себе ціною Рус прикрила Європу і від монголо-татар. У кровопролитних битвах на російських полях і в лютих штурмах російських міст полягла значна частина добірної монгольської кінноти. Цю втрату не могли заповнити, що включаються насильно в склад туменов воїни з завойованих монголами країн. У глиб Європи орда Батия рушив ослабленої, утративши багато в чому свою наступальну міць. Визвольна боротьба росіянина й інших народів нашої країни, що розгорнулася в тилу монгольських військ, змусила Батия відмовитися від подальшого просування в глиб Західної Європи. Батию знадобилося ще два десятиліття, щоб завершити повне підпорядкування Русі. Роздерта Русь избавила інші країни Європи від тієї долі, що випала на її власну частку. Країни Центральної і Східної Європи були урятовані від багаторічного ярма й одержали можливість подальшого економічного і культурного розвитку.

Список літератури


1. Паленко И.И., Кобрин В.Б. Федоров А.В. Історія СРСР із найдавніших часів до 1861 р. М.: 1989.
2. Заичкин И.А., Почитаев И.Н. Російська історія: популярний нарис IX-середина XVIII століття. М.: 1993
3. Греков Б.Д., Шахманов Ф.Ф. Світ історії російських земель у XII-XV століттях. М.: 1986
4. Каргалов В.В. Монголо-татарська навала на Русь XIII століття. М.: 1966
Повна інформація про роботу

реферат "Боротьба народів України проти монголо-татарських нападів" з предмету "Історія України". Робота є оригінальною та абсолютно унікальною, тобто знайти її на інших ресурсах мережі Інтернет просто неможливо. Дата та час публікації: 01.11.2010 в 21:12. Автором даного матеріалу є Олег Вернадський. З моменту опублікування роботи її переглянуто 4864 та скачано 52 раз(ів). Для ознайомлення з відгуками щодо роботи натисніть [перейти до коментарів]. По п'ятибальній шкалі користувачі порталу оцінили роботу в "5.0" балів.

Олег Вернадський...

Виконував дуже старанно, намагався детально розкрити всі пункти. Наш найвимогливіший викладач в університеті (Віктор Анатолійович) оцінив на 100 балів...


Подібні матеріали